11. D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali'nin Kapanışı Dünyaca Ünlü Piyanistimiz Fazıl Say ile Gerçekleşti

 

D-MARİN TURGUTREİS ULUSLARARASI KLASİK MÜZİK FESTİVALİ’NDEN MUHTEŞEM KAPANIŞ

Her yıl büyük bir heyecanla beklenen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, 15-19 Ağustos tarihleri arasında 11. kez müzikseverlerle buluştu. Açılışı “Rus Ateşi” konseriyle; dünyaca ünlü şef Charles Dutiot, İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası ve Denis Matsuev ile yapan festival, ikinci gecesinde ünlü virtüöz Sarah Chang’i ağırladı. Bu yıl ilk kez marina dışına çıkan festivalin üçüncü gecesinde Bodrum Kalesi’nde Eleni Karaindrou sahne aldı. Buika’nın senfonik konseriyle dinleyenlere unutulmaz bir gece yaşatan festival, kapanışı ünlü piyanist Fazıl Say ile yaptı. 11. D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl gerçekleştirdiği 11 konserle toplamda 25 bini aşkın müziksevere ulaştı.

Kurucu destekçiliğini Doğuş Grubu'nun üstlendiği, D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin 11’incisi bu yıl 15-19 Ağustos tarihleri arasında düzenlendi. Sanatsal programlama ve planlaması Pozitif tarafından üstlenilen festivalin açılış konserinde, Türkiye’ye ilk kez gelen dünyaca ünlü şef Charles Dutiot, dünyanın en saygın orkestralarından İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası ve Rus piyano geleneğinden gelen büyük virtüöz Denis Matsuev ile seyircilerle buluştu. Festivalin ikinci gecesinde ise dünyaca ünlü keman virtüözü Sarah Chang yine Charles Dutoit yönetimindeki İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile sahne aldı. Üçüncü gecesinde marina dışına çıkan D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, Bodrum Kalesi’nde sahne alan Eleni Karaindrou’nun unutulmaz performansı ile müzikseverleri büyüledi. Festivalin dördüncü gecesinde ise ünlü İspanyol sanatçı Buika, senfonik konseriyle dinleyenlere eşsiz bir performans sundu. 11. D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, kapanışı dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say ile yaptı. Bu yıl gerçekleştirdiği 11 konserle 25 bini aşkın müziksevere ulaşan festival, klasik müziği destekleme ve yayma misyonunu önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi amaçlıyor.

Bir marinada düzenlenen ilk ve tek klasik müzik festivali olma özelliğini taşıyan etkinliğin sevilen serisi Gün Batımı Konserleri'nin keyfine bu yıl Gün Doğumu Konserleri de eklendi. Amfi tiyatronun büyüleyici deniz manzarasında güneşi karşılayacak müzikseverler, klasik müziğin zevkine gün doğumunun etkileyici atmosferiyle vardılar.

Festivalde bu sene bir ilke daha imza atılarak marinanın dışına çıkıldı, Bodrum’un simgesi Bodrum Kalesi’nde de özel bir konser düzenlendi.

Doğuş Grubu ana sponsorluğunda 2014 yılında hayata geçirilen ‘Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Konser Alanı İyileştirme Projesi’ kapsamında yapılan çalışmalarla alanın oturma kapasitesi artırılmış ve sahne yeniden inşa edilmişti. Engelli misafirler için de konforlu ve güvenli bir yerleşim alanı haline dönüştürülen Kale, yeni görünümüyle klasik müzik tutkunlarını ağırlamaya geçtiğimiz yıl itibarıyla başlamıştı.

Festival biletlerinin satışından sağlanan gelirin tamamı bu yıl da Tohum Otizm Vakfı ile Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanıyor…

Bu yıl 11’incisi düzenlenen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali konserlerinden sağlanan bilet satış gelirinin tamamı, Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanıyor. Kültür-sanatın ülkemizdeki gelişimine destek olmayı hedefleyen ve bu amaç doğrultusunda çeşitli projeler geliştiren Doğuş Grubu, çalışmalarına çok yönlü olarak devam ediyor. Türkiye’nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kuran Doğuş Grubu, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nun restorasyonunu gerçekleştirerek, orkestranın ana sponsorluğunu üstlenmiş durumda. Doğuş Grubu, CSO ana sponsorluğu kapsamında CSO’nun daha önce hiç ziyaret etmediği Anadolu şehirlerindeki devlet üniversitelerine giderek, üniversite öğrencilerine ve yerel halka klasik müziği tanıtmayı amaçlayan ‘Kampüste Senfonik Akşamlar Projesi’ni 2009 yılından bu yana yürütüyor.

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali Hakkında;

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali klasik müziğin ülkemizdeki gelişimini destekleyerek, daha çok dinleyiciye ulaşmasını hedeflemektedir.

  • 2005 yılından bu yana, Doğuş Grubu kurucu destekçiliği ile D-Marin Turgutreis'te düzenlenmektedir.

  • Etkinlik, bir marinada düzenlenen ilk ve tek klasik müzik festivalidir.

  • Dört gün süresince; gün batımı ve gece konserleri olmak üzere toplam yedi konser sunan festival kapsamında, bugüne kadar 77 konser gerçekleştirilmiştir.

  • Festival bugüne kadar 160 bini aşkın müzikseveri ağırlamıştır.

  • İlk üç senesinde Kemal Küçük'ün, son yedi senesinde ise Yücel Canyaran'ın sanat yönetmenliğini üstlendiği festival, bugüne kadar 3 bin 500'ü aşkın sanatçıya ev sahipliği yapmıştır. Festivalin yaratıcı içerik yönetimini 2015 yılı itibarıyla PozitifLive üstlenmektedir.

  • Festival 2009 yılında Avrupa Festivaller Birliği'ne (European Festivals Association) kabul edilmiştir.

  • Festival 2012 yılında Andante Dergisi tarafından organize edilen Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde "Yılın Klasik Müzik Etkinliği Ödülü" kazanmış ve Skalite Ödülleri'nde D-Marin Turgutreis'e "Bölge Özel Ödülü" kazandırmıştır.

  • Festival’in bilet satış gelirlerinin tamamı Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na otizmli çocuklar ile ailelerine yönelik çeşitli projelerde kullanılmak üzere bağışlanmaktadır.

Festivalin önümüzdeki yıllarda da artan bir ilgiyle takip edilmesi, bu yolla ülkemizde klasik müziğin geniş kitlelere ulaşması hedeflenmektedir.

1

1