11. D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali'nin Programı Açıklandı !

 

Her yıl büyük bir heyecanla beklenen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, 15-19 Ağustos tarihleri arasında bu sene 11. kez müzikseverlerle buluşuyor. Festival, İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Denis Matsuev, Buika, Sarah Chang, Eleni Karandriou ve Fazıl Say gibi dünyaca ünlü sanatçı ve orkestraları ağırlamaya hazırlanıyor.

Kurucu destekçiliğini Doğuş Grubu'nun üstlendiği, D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin 11’incisi bu yıl 15-19 Ağustos tarihleri arasında düzenleniyor. Sanatsal programlama ve planlaması Pozitif Live tarafından üstlenilen festivalin açılış konseri, Türkiye’ye ilk kez gelecek dünyaca ünlü şef Charles Dutoit yönetiminde, dünyanın en saygın orkestralarından İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile Rus piyano geleneğinden gelen büyük virtüöz Denis Matsuev ile seyircilerle buluşacak.

Ünlü keman virtüözü Sarah Chang, tüm zamanların en iyi 50 vokalisti arasında gösterilen Buika, "Metamorfoz" adını verdikleri projeleriyle çellist Sedef Erçetin Atala ve piyanist Maria Papapetropoulou, İzmir’in en yetenekli müzisyenlerinden oluşan Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA) ve KODA’nın müzisyenlerinden oluşan Karşıyaka Kentet'in yanı sıra genç yetenekler Dorukhan Doruk, Veriko Tchumburidze, Can Çakmur ve Yunus Tuncalı festivalin konukları olacak. Bu yıl ilk defa D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali'ne ev sahipliği yapacak Bodrum Kalesi'nde, filmlere yaptığı unutulmaz müziklerle tanınan Eleni Karaindrou, Ender Sakpınar şefliğinde İstanbul Sinfonietta ile sahne alacak.

Bir marinada düzenlenen ilk ve tek klasik müzik festivali olma özelliğini taşıyan etkinliğin sevilen serisi Gün Batımı Konserleri'nin keyfine bu yıl Gün Doğumu Konserleri de eklenecek. Amfi tiyatronun büyüleyici deniz manzarasında güneşi karşılayacak müzikseverler, klasik müziğin zevkine gün doğumunun etkileyici atmosferiyle varacak. Festivalin kapanışı ise uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir edebiyat-müzik buluşması ile yapılacak.Fazıl Say, çağdaş hikâyeciliğe yaptığı katkılarla Türkiye edebiyatında bir dönüm noktası sayılan Sait Faik’i ölümünün 60. yılında anarak bu kez de notalarda ölümsüzleştirecek.

Bugüne kadar 3 bin 500'ü aşkın sanatçıyla 160 bini aşkın müziksevere ulaşan festival, 11. yılında 5 güne yaydığı 11 konser ile müzikseverler için uzun bir soluklu bir program sunuyor.

“D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin açılışında Kraliyet Filarmoni Orkestrası’na Denis Matsuev eşlik edecek…”

Her sene olduğu gibi bu yıl da klasik müzik tutkunlarını bir araya getirecek olan festival, ilk gününde dünyanın en önemli ve saygın orkestralardan biri kabul edilen Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile büyük Rus piyano geleneğinin temsilcisi virtüöz Denis Matsuev’i ağırlayacak. ‘Rus Ateşi’ isimli programda; türünün en tanınmış örneklerinden biri olan Ruslan ve Ludmilla Uvertürü ile Çaykovski’nin en popüler eserlerinden 5. Senfoni, Denis Matsuev performansıyla klasik müzik tutkunlarına sunulacak. Çarpıcı kontrastları ve görkemli doruklarıyla dramatik açıdan Çaykovski’nin senfonisinden geri kalmayan Rachmaninov’un 2. piyano konçertosunun da çalınacağı program, müzikseverleri büyüleyecek. Bu görkemli açılış konserinde Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nı dünyanın en önemli şeflerinden Türkiye’ye ilk kez gelecek olan Charles Dutoit yönetecek. 15 Ağustos akşamı unutulmaz bir konserle açılışını yapan festival devam edecek günler için müzikseverleri daha da heyecanlandıracak.

“Dünyanın sayılı keman virtüözlerinden Sarah Chang de D-Marin sahnesinde…”

Henüz 8 yaşındayken New York Filarmoni Orkestrası eşliğindeki ilk konserini veren, bugüne kadar dünyanın önde gelen orkestraları, şefleri ve piyanistleriyle çalan, günümüzün en büyük kemancılarından biri olarak gösterilen Sarah Chang, festivalin açılış konserini veren Charles Dutoit yönetimindeki Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile birlikte ikinci gece sahne alacak. Sanatçı, ‘Yeni Dünyadan Yeni Sesler’ isimli konserin ikinci yarısında orkestranın seslendireceği ve klasik müzikteki en popüler senfoniler arasında yer alan ‘Dvorak’ ile klasik müzikseverlere farklı ve unutulmaz bir müzik şöleni yaşatacak.

“Festival Bodrum Kalesi’ne iniyor, Bodrum müziğe doyuyor…”

Festivalde bu sene bir ilke imza atılarak marinanın dışına çıkılacak, Bodrum’un simgesi Bodrum Kalesi’nde de özel bir konser düzenlenecek. Doğuş Grubu ana sponsorluğunda 2014 yılında hayata geçirilen ‘Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Konser Alanı İyileştirme Projesi’ kapsamında yapılan çalışmalarla alanın oturma kapasitesi artırılmış ve sahne yeniden inşa edilmişti. Engelli misafirler için de konforlu ve güvenli bir yerleşim alanı haline dönüştürülen Kale, yeni görünümüyle klasik müzik tutkunlarını ağırlamaya geçtiğimiz yıl itibarıyla başlamıştı.

Theo Angelopoulos’un filmlerine yaptığı unutulmaz müziklerle, ismi büyük yönetmenle özdeşleşmiş olan Eleni Karaindrou ilk kez D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nde Bodrum Kalesi’nde müzikseverlerle buluşacak. Ender Sakpınar’ın şefliğinde, İstanbul Sinfonietta ile birlikte sahnelenecek olan Karaindrou’nun eserleri, dinleyicileri büyüleyecek.

“Buika’nın sesi denizin sesine karışacak, Turgutreis’teki müzik rüzgârı tüm Bodrum’u etkisi altına alacak…”

Benzersiz sesi ve duygu yüklü şarkı sözleriyle cazdan flamenkoya kadar farklı türleri birleştirerek dünya müziğine yepyeni bir tarz kazandıran Buika, bu defa sesi ile Bodrum’u etkisi altına alacak. Müzik eleştirmenlerinin Nina Simone, Chavela Vargas, Cesarea Evora gibi isimlerle karşılaştırdığı, NPR’nin ‘özgürlüğün sesi’ diyerek tüm zamanların en iyi 50 vokalisti arasında gösterdiği Buika, D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali kapsamında senfonik bir konserle müzikseverlerle buluşacak. Toni Cuenca yönetiminde, dünyanın en köklü orkestralarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’yla beraber gerçekleşecek konserde Buika, dinleyicileri kalplerinden vuran sesiyle en güzel şarkılarını seslendirecek.

“Müzik ve edebiyat Bodrum semalarında hayat bulacak…”

11. D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir edebiyat-müzik buluşması ile son bulacak. 2014 yılında, Dünya prömiyerini İstanbul’da yaparak Sait Faik’i ölümünün 60. yılında anan Fazıl Say, çağdaş hikayeciliğe yaptığı katkılarla Türkiye edebiyatında bir dönüm noktası sayılan yazarımızı, bu kez de notalarda D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nde ölümsüzleştiriyor.

Programın ikinci bölümünde ise Festival merakla beklenen bir Fazıl Say eseri ile sona erecek. Geçtiğimiz yıl İstanbul Müzik Festivali'nde prömiyeri gerçekleşen "Sait Faik" eseri ile ölümünün 60. yılında çağdaş hikayeciliğe yaptığı katkılarla Türkiye edebiyatında bir dönüm noktası sayılan yazarımızı anan Fazıl Say, bu kez de etkileyici sahne eserini D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nde ölümsüzleştiriyor.

>“Bodrum güne Bach ve Koda Kentet ile uyanacak…”

Dünyada bir marinada gerçekleştirilen ilk ve tek klasik müzik festivali olan festivalde, bu yıl gün batımı resitallerine ek olarak gün doğumu konserleri de gerçekleşecek. Festival süresince gündoğumu, gün batımı ve gece konserleri olmak üzere toplamda 11 konser yer alacak. Yoğun ilgi gören gün batımı konserlerinin ardından festival programına eklenen gün doğumu resitalleri ile bu yaz Bodrum müzik eşliğinde güne uyanacak.

Klasik müziğin dinlendiren etkisiyle sabah saatlerinde karşılaşacak olan müzikseverleri gün batımı konserlerinde de keyifli bir program bekliyor. Festivalin iki gününde de gerçekleşecek olan gündoğumu konserleri, tüm zamanların en büyük bestecilerinden Johann Sebastian Bach’ın solo viyolonsel için yazdığı süitlerle başlayacak. ‘Bach’la Güne Uyanmak’ isimli gündoğumu konseri televizyonda ve filmlerde en sık duyulan 1 numaralı süitle, Rostropovich’in ‘Solo viyolonsel için senfoni’ olarak tanımladığı 6 numaralı süit, Dorukhan Doruk’un yorumuyla müzikseverlere sabahın en erken saatlerinde keyifli dakikalar yaşatacak.

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin yeni serisi gündoğumu konserlerinin ikincisi festivalin son günü, yepyeni bir topluluk olan Koda Kentet’i müzikseverlerle buluşturacak. Klasik müziğin artık neredeyse ‘popülerleşmiş’ diyebileceğimiz, en sevilen eserleri bu yaz sabahına zindelik ve mutluluk getirecek.

Filmlerde sıkça kullanılan, cazdan elektronik müziğe pek çok türe uyarlanmış, Whiter Shade of Pale şarkısında dahi kulaklara çalınan Bach’ın Arya’sı ile başlayacak program, Mozart’ın hemen herkesin mırıldanabileceği kadar tanıyıp sevdiği Küçük Bir Gece Müziği ve birbirinden özel bestecilerin eserleriyle devam edecek.

“Gün batımı konserleri ile geceye müzik dolu hazırlık…”

Dünyaca ünlü piyanistlerimiz Güher - Süher Pekinel tarafından yürütülen “Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler” projesi kapsamında Veriko Tchumburidze, Dorukhan Doruk ve Yunus Tuncalı’nın birlikte sahneye çıkacakları ‘Genç Ustalarla Gün Batımı Konseri’ 16 Ağustos Pazar günü gerçekleşecek. Festivalin 3’üncü günü olan 17 Ağustos Pazartesi günü ise D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro’da viyolonselde Sedef Erçetin Atala, piyanoda ise Maria Papapetropoulou sahne alacak. Gün Batımı Konserleri serisinin üçüncüsünde, henüz 18’ini dahi doldurmadan yurt içi ve yurt dışında pek çok başarıya imza atmış piyanist Can Çakmur sahne alacak. 2012 yılında yarı zamanlı olarak Paris Schola Cantorum’a giren ve aynı yıl 22. Uluslararası Roma Yarışması’nda birincilik kazanan Can Çakmur, Mozart’tan Schubert’e uzanan bir repertuvarla müzikseverlere benzersiz bir performans sunacak. Gün batımı konserlerinin sonuncusunda Oğuzhan Kavruk şefliğindeki Karşıyaka Oda Orkestrası, Vivaldi’nin bilinen bestesi ‘Dört Mevsim’i seslendirecek. Orkestraya kemanda Deniz Toygür Conus eşlik edecek.

Festival biletlerinin satışından sağlanacak gelirin tamamı bu yıl da Tohum Otizm Vakfı ile Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanacak…

Birinci, ikinci, dördüncü ve beşinci gece için 50 TL olarak satışa sunulacak olan biletlerin fiyatı, üçüncü gece için 40 TL olarak belirlendi. 1,2,4 ve 5. geceyi kapsayan kombine biletten yararlanmak isteyen müzikseverler ise 200 TL yerine 175 TL ödeyecek. 28 Mayıs’tan itibaren satışa çıkan biletler, biletix’ten temin edilebilecek.

Bu yıl 11’si düzenlenecek D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali konserlerinden sağlanacak bilet satış gelirinin tamamı, Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanacak. Kültür-sanatın ülkemizdeki gelişimine destek olmayı hedefleyen ve bu amaç doğrultusunda çeşitli projeler geliştiren Doğuş Grubu, çalışmalarına çok yönlü olarak devam ediyor. Türkiye’nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kuran Doğuş Grubu, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nun restorasyonunu gerçekleştirerek, orkestranın ana sponsorluğunu üstlenmiş durumda. Doğuş Grubu, CSO ana sponsorluğu kapsamında CSO’nun daha önce hiç ziyaret etmediği Anadolu şehirlerindeki devlet üniversitelerine giderek, üniversite öğrencilerine ve yerel halka klasik müziği tanıtmayı amaçlayan ‘Kampüste Senfonik Akşamlar Projesi’ni 2009 yılından bu yana yürütüyor.

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali Hakkında;

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali klasik müziğin ülkemizdeki gelişimini destekleyerek, daha çok dinleyiciye ulaşmasını hedeflemektedir.

  • 2005 yılından bu yana, Doğuş Grubu kurucu destekçiliği ile D-Marin Turgutreis'te düzenlenmektedir.

  • Etkinlik, bir marinada düzenlenen ilk ve tek klasik müzik festivalidir.

  • Dört gün süresince; gün batımı ve gece konserleri olmak üzere toplam yedi konser sunan festival kapsamında, bugüne kadar 77 konser gerçekleştirilmiştir.

  • Festival bugüne kadar 160 bini aşkın müzikseveri ağırlamıştır.

  • İlk üç senesinde Kemal Küçük'ün, son yedi senesinde ise Yücel Canyaran'ın sanat yönetmenliğini üstlendiği festival, bugüne kadar 3 bin 500'ü aşkın sanatçıya ev sahipliği yapmıştır. Festivalin yaratıcı içerik yönetimini 2015 yılı itibarıyla PozitifLive üstlenmektedir.

  • Festival 2009 yılında Avrupa Festivaller Birliği'ne (European Festivals Association) kabul edilmiştir.

  • Festival 2012 yılında Andante Dergisi tarafından organize edilen Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde "Yılın Klasik Müzik Etkinliği Ödülü" kazanmış ve Skalite Ödülleri'nde D-Marin Turgutreis'e "Bölge Özel Ödülü" kazandırmıştır.

  • Festival’in bilet satış gelirlerinin tamamı Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na otizmli çocuklar ile ailelerine yönelik çeşitli projelerde kullanılmak üzere bağışlanmaktadır.

Festivalin önümüzdeki yıllarda da artan bir ilgiyle takip edilmesi, bu yolla ülkemizde klasik müziğin geniş kitlelere ulaşması hedeflenmektedir.

1

1