3 kumbara’ya Uluslararası Ödül

 

Doğuş Grubu tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle, Para Durumu ve Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’nin (FODER) katkılarıyla yürütülen 3Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitim Programı, Child and Youth Finance International (CFYI) Awards’da Küresel Sivil Toplum Liderliği Ödülü’ne layık görüldü. 4 yılda 47 ilde 340 bine yakın öğrenciyi tasarruf ve birikim gibi kavramlarla tanıştıran 3Kumbara, 2017 sonunda 81 ilde 500 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Doğuş Grubu tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle, Para Durumu ve Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’nin (FODER) katkılarıyla dört yıldır yürütülen “3Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimi Programı”, Child and Youth Finance International (CFYI) tarafından Londra’da House of Lords’da düzenlenen ödül töreninde Küresel Sivil Toplum Liderliği Ödülü’nü (Global Winner for the Civil Society Leadership Award) aldı. Küresel düzeyde çocuk ve gençlere yönelik bütün finansal okuryazarlık ve erişim projeleri, programları ve girişimlerin temsil edildiği bir platform olarak çalışmalar yürüten CFYI, dünya genelinde çocukları ve gençleri tasarrufa yönlendirmek ve gelecekte başarılı olmalarını sağlamak amacıyla yürütülen çalışmaları destekliyor.

İlköğretim 4. sınıf öğrencilerinin yararlandığı ve bugüne kadar 47 ilde 337.187 öğrenciye ulaşan 3Kumbara kapsamındaki eğitimlerde, öğrenciler birikim, tasarruf gibi kavramlarla tanışırken hayal kurma ve o hayale ulaşmak için basit ev ekonomisi kurallarını uygulamayı da öğreniyor. Bugüne kadar Kahramanmaraş’tan İzmir’e, Diyarbakır’dan Kayseri’ye kadar 47 ildeki öğrencilere ulaşan 3Kumbara, “Biriktir, paylaş ve doğru şekilde harca” diyerek çocukları “birikim”, “paylaşma”, “harcama” kumbaralarıyla tanıştırdı ve onlara bu kumbaraları doğru kullanmayı öğretti.

2017 yılı sonunda 81 ilde 500 bin öğrenciye ulaşmayı hedefleyen 3 Kumbara, ayrıca öğrencilerin velilerine ve sınıf öğretmenlerine de eğitim desteği veriyor. Bu yıl programlarına yeni eğitimleri de ekleyecek 3Kumbara, oyun teorisi, akran değerlendirme eğitimi, anne eğitimi, işitme engellilere yönelik eğitimler de düzenleyecek. Doğuş Grubu çalışanlarının 2015 yılından bu yana “Doğuş’tan 3Kumbara Gönüllüleri” adıyla katkıda bulunduğu 3Kumbara, grup şirketlerinde çalışan bağlılığını artırmak gibi önemli bir misyonu da üstlenmeye devam ediyor.

1

1