3 Kumbara'ya Uluslararası Platformda Dört Ödül

Doğuş Grubu tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle, Para Durumu ve Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’nin (FODER) katkılarıyla yürütülen 3Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitim Programı, eğitime sağladığı sürdürülebilir katkı çerçevesinde uluslararası platformda dört ödüle layık görüldü. Best Business Award, CSR Excellence, Stevie Awards ve ICSR olmak üzere Dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen organizasyonlarda ödül alan 3Kumbara, 2015 – 2016 eğitim-öğretim yılında toplam 77 okul ve 632 şubede 19 bin 598 öğrenciye ulaştı. Yeni öğretim yılında ise 81 ilde toplam 500 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Doğuş Grubu tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle, Para Durumu ve Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’nin (FODER) katkılarıyla dört yıldır yürütülen ‘3Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimi Programı’, bu yıl Türkiye sınırlarını aşarak uluslararası platformlarda dört farklı ödüle layık görüldü.

‘3Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimi Programı’; Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olan Best Business Award’da En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi ödülünü alırken, CSR Excellence’da ise Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Mükemmel Kurumsal Vatandaşlık Kategorisi’nde gümüş ödül kazandı. Stevie Awards’da Avrupa’nın En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi seçilerek Bronz Stevie Winner ödülüne layık görülen 3Kumbara son olarak Uluslararası Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri olan ICSR’de holding kategorisinde ödül aldı.

2014 yılında Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin (TÜHİD) düzenlediği 14. Altın Pusula Ödülleri’nde Kurumsal Sorumluluk kategorisinde Eğitim dalında ödüle layık görülen 3Kumbara Projesi 2015 yılında ise Uluslararası Çocuk ve Gençlik için Finans (Child and Youth Finance International/CYFI) Ödülleri’nde Küresel Sivil Toplum Liderliği Ödülü’nü Türkiye’ye getirmişti.

‘Biriktir, paylaş ve doğru şekilde harca’ sloganıyla çocukları ‘birikim’, ‘paylaşma’, ‘harcama’ kumbaralarıyla tanıştıran 3Kumbara, bugüne kadar 48 ilde 411.217 öğrenciye ulaştı. 3Kumbara eğitimlerinde öğrenciler birikim, tasarruf gibi kavramlarla tanışmanın yanı sıra hayal kurma ve o hayale ulaşmak için basit ev ekonomisi kurallarını nasıl uygulayacaklarını da öğreniyor. Eğitim kapsamında düzenlenen panayırlarda öğrenciler, kendi elleriyle hazırladıkları ürünleri sergileyerek satışa sunuyor. Panayırla girişimcilik adına ilk adımlarını atan öğrenciler, böylece hem para alışverişini hem de para kazanmayı deneyimliyor.

Yeni eğitim öğrenim yılı sonunda 81 ilde 500 bin öğrenciye ulaşmayı hedefleyen 3 Kumbara, ayrıca öğrencilerin velilerine ve sınıf öğretmenlerine de eğitim desteği veriyor. Bu yılki çalışmalarını zenginleştiren 3Kumbara, oyun teorisi, akran değerlendirme eğitimi, sınıf anneleri üzerinden veli eğitimi, işitme engellilere yönelik eğitimler de düzenliyor. Doğuş Grubu çalışanlarının 2015 yılından bu yana “Doğuş’tan 3Kumbara Gönüllüleri” adıyla katkıda bulunduğu 3Kumbara, grup şirketlerinde çalışan bağlılığını artırmak gibi önemli bir misyonu da üstlenmeye devam ediyor.

3 Kumbara projesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

1

1