Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve IMG-Doğuş, Stratejik İşbirliği Anlaşması İmzaladı

 

Türkiye'de spor kulüpleri arasında ilk defa halka arz edilmiş, ana ortağı Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK) ve ana faaliyet alanı futbol olan Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile IMG-Doğuş, Stratejik İşbirliği Anlaşması imzaladı.

Anlaşmayı, IMG-Doğuş ortaklığını temsilen IMG Başkanı Michael Dolan ve BJK adına Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Orman imzaladı.

IMG-Doğuş Ortaklığı'nın ilk resmi girişimi olan anlaşma, stadyum projesinin tasarımı ve geliştirilmesi, stadyum yönetimi, stadyumun farklı ticari faaliyetlerle ilgili olarak kullanılması sonucunda ek gelir yaratılması, BJK'ya ait ticari hakların satışı (sponsorluk, reklam ve loca ile vip koltuk satışı) vb. konularda işbirliği yapılmasını kapsıyor. Ayrıca, IMG-Doğuş'un yapılması planlanan Yeni Sezon Hazırlık Kampı'nın geliştirilmesine katkı sağlaması ve varolan Futbol Altyapı Akademisi'nin dünya standartlarına ulaştırılması için BJK ile ortak projeler geliştirmesiniiçeriyor.

Türkiye'de spor kulüpleri arasında ilk defa halka arz edilmiş, ana ortağı BJK ve ana faaliyet alanı futbol olan Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş., ve dünyanın en büyük spor, moda, medya ve eğlence şirketlerinden IMG ile Doğuş Grubu'nun ortak girişimi olan IMG-Doğuş, Stratejik İşbirliği Anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında her iki şirket, çeşitli projelerde birlikte çalışacaklarını duyurdu.

Anlaşma kapsamında IMG-Doğuş, Stad'ın tasarım ve geliştirme çalışmalarına destek vermenin yanı sıra farklı gelir kaynaklarının oluşturulmasına yönelik konseptler geliştirecek.

Hayata geçirilecek ilk projeler; yapılması planlanan Yeni Sezon Hazırlık Kampı'nın geliştirilmesine katkı sağlamak ve varolan Futbol Altyapı Akademisi'nin dünya standartlarına ulaştırılması konusunda işbirliğinde bulunmak olacak.

Amerika, Florida'da 400 hektar alan üzerine kurulu IMG Akademi, dünyada bu alandaki en kapsamlı ve başarılı tesis. IMG Akademi'de; Amerikan Futbolu, Avrupa Futbolu, tenis, golf, basketbol ve beyzbolu da kapsayan çeşitli spor dallarında eğitim veriliyor.

İmzalanan Stratejik İşbirliği Anlaşması, BJK'nın ve Stad'ın tüm ticari haklarının, bu alanda dünyanın lider pazarlama şirketi olan IMG tarafından temsilini içeriyor. Bu kapsamda IMG; isim hakları, forma sponsorluğu, teknik sponsorluk ve resmi tedarikçileri içeren pek çok sponsorluğun geliştirilmesi konusunda da çalışmalar yürütecek.

IMG-Doğuş ayrıca, Stad Yenileme Projesi'ne ilişkin bir iş planı hazırlanması konusunda da BJK'ya destek verecek. Yeni yapılan stadyumların ticarileştirilmesinde pazar lideri olan IMG, şu anda 2014'te Brezilya'da ve 2018'de Rusya'da gerçekleştirilecek olan FIFA Dünya Kupası çerçevesinde yeni stadyumlarla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

IMG-Doğuş ve BJK ayrıca, yeni ve heyecan verici bir konseptin – Stadyum Yönetiminde Mükemmellik Merkezi – yaratılması konusunda da işbirliği içerisinde olacak.

BJK Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Orman;

Basın toplantısında konuşan BJK Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Orman; "Türkiye'nin en eski spor kulübü olarak, IMG-Doğuş ile uzun süreli bir işbirliğine adım atarak sektörün bir kez daha öncülüğünü üstlenmenin gururunu yaşıyoruz. IMG'nin dünya çapındaki bilgi birikimi ve tecrübesinin, yeni projeler geliştirmemize katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Ayrıca, bu işbirliğinin kulüp yönetimi anlayışımıza yeni bir bakış açısı kazandıracağına inanıyoruz. Umuyoruz ki bu birliktelik, gerek Türkiye gerekse tüm futbol camiası için bir referans niteliği taşıyacaktır."

IMG Başkanı Michael Dolan;

IMG-Doğuş işbirliği adına konuşan IMG Başkanı Michael Dolan; "IMG-Doğuş ve BJK arasındaki bu yeni işbirliğinden büyük mutluluk ve heyecan duyuyoruz. Kulüp, Türkiye'de muazzam bir geçmişe sahip ve 100 yılı aşkın süredir sayısız başarılara imza atmış. IMG-Doğuş'un Türkiye pazarındaki bilgi birikimi ve tecrübesinin, Kulüp üzerinde çok önemli ve pozitif bir etkiye sahip olacağına inanıyoruz. Bu işbirliğinin, başarılı ve uzun vadeli bir birliktelik olmasını umuyoruz" dedi.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk;

IMG-Doğuş ve BJK arasındaki işbirliğini değerlendiren Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk ise "IMG-Doğuş ortaklığının ilk girişimi olan bu projenin öncelikle ülkemize, Türk sporuna, Beşiktaş camiasına ve ortaklığımıza hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

IMG Hakkında

IMG 30'dan fazla ülkede 3.000'e yakın çalışanıyla spor, moda ve medya alanında faaliyet gösteren küresel bir şirkettir. IMG, birçok alanda farklı alanda: IMG College; Çin, Brezilya, Hindistan ve Türkiye'deki ortaklıkları; IMG Media; IMG EventsandFederations; IMG Fashion; IMG Models, IMG Art+Commerce; IMG Clients; IMG Academies; IMG Consulting ve IMG Licensing'i kapsayan geniş bir uzmanlığa sahiptir.1

1