Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası bu yıl Kampüste Senfonik Akşamlar Turnesi ile 6 bini aşkın müziksevere ulaştı!

 

Yürüttüğü sayısız projeyle Türkiye’de kültür-sanatın gelişiminin en önemli destekçilerinden biri olan Doğuş Grubu, 2007 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzaladığı bir protokolle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ana sponsorluğunu üstlendi. Doğuş Grubu, CSO ile 2009 yılında ilkini gerçekleştirdiği “Kampüste Senfonik Akşamlar” (KSA) projesini bu yıl Batı Karadeniz şehirlerine taşıdı. CSO’yu Anadolu’da bugüne kadar gitmediği illere götüren, bu illerde bulunan üniversiteler aracılığıyla gençlere ve bölge halkına klasik müziği sevdirmeyi hedefleyen turne kapsamında, bu yıl Batı Karadeniz’de bulunan 5 il ziyaret edildi.

Ziyaret edilen tüm illerde yoğun ilgi ile karşılanan ve bu yıl 24-29 Kasım tarihleri arasında ücretsiz düzenlenen turne kapsamında CSO; Sakarya Üniversitesi ,Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi,Bartın Üniversitesi ve Sinop Üniversitesi’nde Ayhan Uştuk, Aykut Çınar ve Şenol Talınlı (3 Tenor) ile sahne aldı. CSO, turne kapsamındaki son konserini Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde dünyaca ünlü piyanist İdil Biret ile gerçekleştirdi.

Bu yıl Ankara’ya gelişinin ve Cumhurbaşkanlığı makamı bünyesine alınmasının da 90. yılını kutlayan CSO, Kampüste Senfonik Akşamlar projesi kapsamında bu yıl gerçekleştirdiği 5 konserde yaklaşık 6 bin müzikseverle buluştu.

Çok sesli evrensel müziğin Türkiye’de yaygınlaştırılması için çeşitli projeler üreterek klasik müziğin daha fazla insan tarafından tanınıp sevilmesini hedefleyen Doğuş Grubu, ana sponsoru olduğu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte yürüttüğü “Kampüste Senfonik Akşamlar” turnesinin beşincisini Batı Karadeniz’deki üniversitelerde gerçekleştirdi.

Dünyada bugüne kadar kesintisiz devamlılık sağlamış, en köklü senfoni orkestralarından biri olan CSO, Doğuş Grubu ve üniversitelerin iş birliği ile 24-29 Kasım tarihleri arasında 5 şehirde konser düzenledi. Etkinlik süresince, Batı Karadeniz Üniversiteleri’nde öğrenim gören gençler ve bu şehirlerde bulunan klasik müzik tutkunları ile buluştu. Doğuş Grubu, Kampüste Senfonik Akşamlar turnesiyle, CSO’yu daha önce ziyaret etmediği ya da uzun süre önce ziyaret etme fırsatı bulduğu illerdeki klasik müzikseverlerle buluşturuyorı ve bu sayede klasik müziğin ülkemizdeki gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor.

CSO, 3 Tenor ve İdil Biret ile sahnedeydi

CSO, Kampüste Senfonik Akşamlar turnesine 24 Kasım Pazartesi günü Sakarya Üniversitesi ile başladı. 25 Kasım Salı günü Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde, 27 Kasım’da Bartın Üniversitesi’nde ve 28 Kasım’da Sinop Üniversitesi’nde sahne alan CSO, Kampüste Senfonik Akşamlar turnesini 29 Kasım Cumartesi günü Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde verdiği konserle noktaladı. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki CSO; Sakarya, Zonguldak, Bartın ve Sinop’ta Ayhan UştUk, Aykut Çınar ve Şenol Talınlı yani 3 Tenor’a, Samsun konserinde ise dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret’e eşlik etti.

5 yıldır süren proje ile toplam 24 ilde 26 bini aşkın müzikseverle buluşuldu

Turne kapsamında konser düzenlenecek illerin seçiminde, CSO tarafından yakın geçmişte veya şu ana kadar hiç ziyaret edilmemiş illere öncelik tanındı. Proje kapsamında CSO, şimdiye kadar 24 ilde gerçekleştirdiği konserlerle 26 binii aşkın öğrenciye ulaştı.

Konser salonu yenilenmesi ile başlayan destek devam ediyor…

Türkiye’nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kuran, 2005 yılından bu yana, bir marinada gerçekleştirilen ilk ve tek klasik müzik festivali olma özelliğini taşıyan D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin kurucu destekçiliğini üstlenen Doğuş Grubu; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kasım 2007’de imzaladığı bir protokolle “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu Teknik İyileştirme Projesi”ni başlatarak CSO’nun ana sponsoru oldu. Bir yıldan daha kısa bir süre içinde Eylül 2008’de projenin tamamlanmasının ardından orkestra binası, 10 Ekim 2008 tarihinde sezon açılışı ile yeniden müzikseverlerle buluştu. İyileştirme projesi kapsamında binanın içinden çevre düzenlemesine kadar pek çok alanda yapılan çalışmaların yaklaşık maliyeti 10 milyon TL’dir.

CSO’ya verdiği fiziki iyileştirme desteğinin ardından kuruma olan desteğini sürekli hale getirmeyi amaç edinen Doğuş Grubu, klasik müzik kültürünü büyük şehirlerden Anadolu’ya taşımak ve buradaki gençlere klasik müzik sevgisini aşılamak amacıyla “Kampüste Senfonik Akşamlar” projesini hayata geçirdi. 2009 yılında Konya, Niğde ve Gaziantep illerini kapsayan ilk turne ile 2 bin 200 kişiye; 2010’da Kars, Erzurum, Rize, Giresun ve Trabzon’daki konserlerle 5 bin 500 kişiye ulaştı. 2010 yılında ise turneyi ulusal yas sebebiyle erteleme kararı aldı. “Kampüste Senfonik Akşamlar” turnesi ile 2012 yılında Afyon, Isparta, Burdur, Denizli, Aydın ve Muğla’da verilen konserlerle yaklaşık 6 bin 350 kişiyi klasik müzikle buluşturan Doğuş Grubu, 2013’te ise Yozgat, Nevşehir, Kayseri, Sivas ve Malatya’da gerçekleştirilen konserlerle, 6 bin 500’ün üzerinde müziksevere ulaştı.

Bu sene Sakarya, Zonguldak Bülent Ecevit, Bartın, Sinop ve Samsun 19 Mayıs Üniversitelerinde düzenlenen konserlerle yaklaşık 6 bin müziksevere ulaşan CSO; proje kapsamında bugüne kadar 24 ilde sayısı 26 bin’i aştı

1

1