D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali Başlıyor!

 

Kurucu destekçiliğini Doğuş Grubu'nun üstlendiği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali bu yıl altıncı kez müzikseverlerle buluşuyor. 'Müzikte Romantizm' ana teması ile Bodrum'da düzenlenecek olan festivalin 19 Temmuz Pazartesi akşamı gerçekleşecek açılış konserinde dünyaca ünlü piyanist idil Biret; dünyanın en önemli orkestralarından Royal Philharmonic ile birlikte sahne alacak.

Geçtiğimiz yıl Avrupa Festivaller Birliği'ne (EFA) üyeliği kabul edilen ve sanat yönetmenliğini Yücel Canyaran'ın üstlendiği altıncı D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali'nin açılış gecesinde Royal Philharmonic Orkestrası'na dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret eşlik edecek. bu yıl da klasik müziğin önde gelen isimlerine ev sahipliği yapacak.

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Bodrum'da, yerli ve yabancı ziyaretçileri klasik müziğin evrensel değerleri çevresinde bir araya getirmek ve klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl 19-20/ 22-23 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İki dünya devi açılış konserinde aynı sahnede

Yine günbatımı ve gece konserleriyle klasik müzik tutkunlarını ağırlayacak olan festivalin ilk günü dünyaca ünlü bir sanatçı ve orkestrayı müzikseverlerle buluşturacak. Dünyanın en önemli orkestralarından İngiliz Kraliyet Filarmoni (Royal Filarmoni) Orkestrası ile sahne alacak olan İdil Biret, şef Grzegorz Nowak yönetiminde Chopin ve Schumann' ın piyano konçertolarını seslendirecek.

Fazıl Say ve Arkadaşları'ndan sürpriz repertuvar

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say bu yıl da sanatçı arkadaşlarıyla birlikte çok özel bir konsere imza atacak. Cihat Aşkın (Keman), Çağ Erçağ (Viyolonsel), Tolga Salman (Bandoneon), Güvenç Dağüstün(Bariton), Burcu Karadağ (Ney), Efdal Altun(Viyola), Sevil Ulucan (Keman), Iraz Yıldız (Piyano) ve Berfin Aksu'nun (Keman) Fazıl Say'a eşlik edeceği konserde, Nihavend Longa'dan Macar Dansları'na, Katibim'den Summertime'a kadar müzikseverlerin beğenisini kazanmış birçok esere yer verilecek.

Festivalde bir ilk gerçekleşiyor

'Müzikte Romantizm' temalı D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali'nin altıncı yılında bir ilk gerçekleştirilecek; gitar ve flüt ilk kez festivalde yer alacak. Üstün yeteneğiyle Londra Kraliyet Akademisi'nde dünyaca ünlü flütist William Bennett'in sınıfına kabul edilen flüt sanatçısı Halit Turgay ve yine başarılarıyla sanat çevrelerinde 'Deha Gitarist' olarak tanınan Jonathan Leatwood; Çukurova Senfoni Orkestrası eşliğinde ve E.Güven Yaşlıçam şefliğinde, ünlü bestecilerin eserlerini yorumlayacaklar.

Dünya sahnelerinden Bodrum'a: Burak Bilgili

Yurtiçinde ve yurtdışında kendi alanında referans organizasyonlardan biri haline gelen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali'nin kapanış konseri dünya opera sahnelerinin genç ve başarılı ismi Burak Bilgili'yi ağırlayacak. Henüz öğrenciyken Metropolitan'da ve La Scala'da sahneye çıkabilen ilk isim olan bas bariton Burak Bilgili'ye, soprano Perihan Nayır, bas Tuncay Kurdoğlu, bariton Gökhan Koç ve tenor Murat Karahan eşlik edecek. Sanatçılar, festivalin 'Müzikte Romantizm' teması paralelindeki Verdi ve Rossini ağırlıklı repertuvarlarıyla izleyicilere keyifli saatler yaşatacaklar.

Günbatımı konserleri ile güne müzikal veda…

Beş yıldır 'dünyada bir marinada gerçekleştirilen tek klasik müzik festivali'ne ev sahipliği yapan Turgutreis'te bu yıl da Günbatımı Konserleri ve Gece Konserleri olmak üzere toplamda yedi konser verilecek. Bodrumlu müzikseverlerin yakından takip etiği 'Günbatımı Konserleri'nin, ikinci, üçüncü ve son günü saat 19:00'da marina içindeki anfi-tiyatroda ücretsiz olarak izlenebilecek. İlk günbatımı konseri Borusan Kuartet tarafından verilirken, ikincisi Türkiye'nin Barok dönem enstrümanları ve yorumu ile çalan tek topluluğu olan İzmir Barok tarafından yapılacak. Soprano Nazlı Deniz Boran ile piyanist Paolo Villa ise Leyla Gencer anısına seslendirecekleri eserlerle özel bir kapanış konseri gerçekleştirecek.

Konser gelirleri Tohum Otizm Vakfı'na bağışlanacak…

Türkiye'nin ilk çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'nı kuran; Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nun restorasyonu ve kurumsal sponsorluğunu üstlenen, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'ne enstrüman bağışı gibi etkinliklerle farklı alanlarda klasik müziğe destek veren Doğuş Grubu, sosyal sorumluluk destek projelerine bu yıl bir yenisini daha ekliyor. Bu kapsamda, 6. D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali konserlerinin tüm geliri, Tohum Otizm Vakfı ile yapılan işbirliği çerçevesinde, Vakıf'ta öğrenim gören çocuklara eğitim materyali sağlanması ve özel eğitim öğretmenlerinin eğitimine katkı için kullanılacak.1

1