Darüşşafaka Doğuş Basketbol Takımı

 

Darüşşafaka Spor Kulübü 1914 yılında kurulmuş ve önceleri futbol ve voleybol branşlarında faaliyet göstererek önemli başarılar elde etmiştir.

2013 Eylül ayında Darüşşafaka Cemiyeti, Darüşşafaka Spor Kulübü ve Doğuş Grubu arasında uzun süreli bir işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu protokol ile Darüşşafaka Basketbol Takımlarının Darüşşafaka Doğuş Sportif Yatırımlar ve Ticaret A.Ş. yönetiminde "Darüşşafaka Doğuş Basketbol" adı ile ileri başarılara ulaştırılması ve Doğuş Grubu tarafından bir sosyal sorumluluk projesi olarak Darüşşafakalı öğrencilerinin eğitim giderlerine katkıda bulunulması amaçlanmıştır.

Bu oluşum Türk Basketbolunun geliştirilmesine odaklı, "fair play"e dayalı spor anlayışıyla, başarılı takımlar oluşturarak Türk ve Avrupa Basketbol Liglerinde başarılar kazanmayı, sporda fırsat eşitliği misyonu ile ülke çapında amatör sporculara kendilerini geliştirme olanağı sağlayarak altyapıdan itibaren yaşam boyu öğrenen, çağdaş, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu profesyonel sporcular yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Doğuş Grubu, bu hedefleri gerçekleşmesine yardımcı olmak ve basketbol dalında ulusal ve uluslararası yeni başarılara imza atmak üzere Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Spor Kulübü ile iş birliği içerisindedir. Darüşşafaka Cemiyeti'ne yapmakta olduğu kaynak aktarımı ile Doğuş Grubu, kurumun misyonunun devamı için destek olmaktadır.

Darüşşafaka Doğuş Basketbol takımı 100. yılında oynadığı 2. Ligde şampiyon olarak 1. Lig’e çıktıktan sonra artan başarılara imza attı. İlk yılında Türkiye Basketbol Ligi’nde playofflara kalan takımımız ikinci yılında Wild Card alarak Euroleague’de oynama hakkı kazandı. Darüşşafaka Doğuş bir yandan Euroleague’deki ilk yılında Top 16’ya kalma başarısını gösterirken diğer yandan Türkiye Kupası’nda final oynadı. Basketbol Süper Ligi playoff’larında ise yarı final oynayarak 2015-16 sezonunu kapattı.

Çocukların gelişimini, sporla büyümelerini ve onların yüzlerindeki gülümsemeyi her zaman sportif başarıdan önde tutan Darüşşafaka Doğuş, Euroleague’in sosyal sorumluluk projesi One Team ile birlikte yerel projelere imza attı. Darüşşafaka Lisesi öğrencileriyle basketbol ve spor üzerine eğitimler, organizasyonlar düzenledi ve halen de düzenlemeye devam ediyor.

Darüşşafaka Doğuş Basketbol Takımı ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

1

1