DÇSO, Ankaralı ve Eskişehirli müzikseverlerle buluştu

Türkiye'nin ilk çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), bu yılki ilk konserlerini 01-02-03 Şubat 2013 tarihlerinde Ankara ve Eskişehir'de gerçekleştirdi. Yurt içi ve yurt dışında verdiği konserlerle adından söz ettirmeye devam eden DÇSO, ünlü piyanist Gülsin Onay'a eşlik ettiği ilk konserlerinde yaklaşık 2000 kişiye ulaştı.

2006 yılında Doğuş Grubu bünyesinde kurulan ve Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 01-03 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirdiği konserlerle Ankaralı ve Eskişehirli müzikseverlere unutulmaz dakikalar yaşattı.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Rengim Gökmen'in üstlendiği ve yaklaşık 90 öğrenciden oluşan DÇSO, Ankara'da iki, Eskişehir'de ise bir konserle müzikseverlerle buluştu. 01 Şubat Cuma akşamı saat 20.00'de Ankara Bilkent Konser Salonu'nda gerçekleşen konserin ardından DÇSO, 02 Şubat tarihinde saat 15.00'te Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı'nda sahne aldı. Çok sesli evrensel müziği çocuklara kendi yaşıtları aracılığıyla sunan DÇSO, bu dönem için son konserini 03 Şubat'ta yine Ankara'da, saat 11.00'de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Konser Salonu'nda verdi.

Bugüne kadar dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say, ünlü keman virtüözü Alexander Markov, efsane gitarist José Maria Gallardo Del Rey gibi isimlerle sahne alan DÇSO, Ankara ve Eskişehir'de gerçekleşen konserlerde daha önce de aynı sahneyi paylaştığı ünlü piyanist Gülsin Onay'a eşlik etti. 3 gün boyunca Ankara ve Eskişehir'de her yaş grubundan çocuk dinleyicinin ve yetişkinlerin yoğun ilgisiyle karşılanan konserlerde toplamda 2000 müziksevere ulaşıldı.

DÇSO, konser gelirleriyle gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk destek projelerine bu yıl da devam ediyor. Şubat ayında Ankara'da gerçekleştirilen konserin bilet satışından sağlanan gelir, Tohum Otizm Vakfı ile yapılan işbirliği kapsamında, Vakıf'ta öğrenim gören otizmi olan çocuklara eğitim materyali desteği sağlanması ve özel eğitim öğretmenlerinin eğitimine katkı için kullanılacak.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Hakkında;

Doğuş Grubu'nun sosyal sorumluluk platformu Doğuş Çocuk bünyesinde faaliyet gösteren Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, 2006 yılında kuruldu.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen'in yaptığı ve Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11–18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türk çocuklarına senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak, çok sesli evrensel sanat müziğini ülkemizde yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

2006 yılından beri Türkiye'nin çeşitli noktalarında konserler düzenleyen DÇSO, 2008 itibarıyla uluslararası platformlarda da Türkiye'yi temsil etmeye başlamıştır. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Türkiye ziyareti şerefine bir konser vermiştir.

Orkestra, yurt dışındaki ilk konserini ise Bavyera Devlet Senfoni Orkestrası bünyesindeki Attaca Çocuk ve Gençlik Orkestrası ile Münih'te gerçekleştirmiştir. DÇSO, Münih konserinin ardından Türkiye'nin onur konuğu olarak katıldığı İsviçre'nin Basel kentinde açılış töreni yapılan Culturescapes Festivali'nin gala gecesinde de bir konser vermiştir.

Orkestra, yurt dışı konserlerine önümüzdeki yıllarda daha fazla ağırlık vererek; Türk çocuğunun çağdaş sesini yurt içinde olduğu gibi yurt dışında ve uluslararası platformlarda da duyurmayı amaçlamaktadır.

Eğitmen Kadrosu:

Şef ve Genel Müzik Direktörü: Prof. Dr. Rengim Gökmen
Psikolojik Danışman: Dr. Erdal Atabek
Yardımcı Şefler: Oğuzhan Kavruk
Tolga Taviş
Hasan Niyazi Tura1

1