DÇSO'dan Ankara ve Eskişehir çıkarması...

Türkiye'nin ilk çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 01-02-03 Şubat 2013 tarihlerinde Ankara ve Eskişehir'de konserler vermeye hazırlanıyor. Yurt içi ve yurt dışında verdiği konserlerle adından söz ettirmeye devam eden DÇSO, bu yıl gerçekleşecek ilk konserlerinde ünlü piyanist Gülsin Onay'a eşlik edecek.

2006 yılında Doğuş Grubu bünyesinde kurulan ve Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 01-03 Şubat tarihleri arasında gerçekleştireceği konserlerle Ankaralı ve Eskişehirli müzikseverlere unutulmaz dakikalar yaşatmaya hazırlanıyor.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Rengim Gökmen'in üstlendiği ve yaklaşık 90 öğrenciden oluşan DÇSO, Ankara'da iki, Eskişehir'de ise bir konserle müzikseverlerle buluşacak. 1 Şubat Cuma akşamı saat 20.00'de Ankara Bilkent Konser Salonu'nda gerçekleşecek konserin ardından DÇSO, 2 Şubat tarihinde saat 15.00'te Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı'nda sahne alacak. Çoksesli evrensel müziği çocuklara kendi yaşıtları aracılığıyla sunan DÇSO, bu dönem için son konserini 3 Şubat'ta yine Ankara'da, saat 11.00'de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Konser Salonu'nda verecek.

Bugüne kadar dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say, ünlü keman virtüözü Alexander Markov, efsane gitarist José Maria Gallardo Del Rey gibi isimlerle sahne alan DÇSO, Ankara ve Eskişehir'de gerçekleşecek konserlerde bu defa ünlü

piyanist Gülsin Onay'a eşlik edecek. 3 gün boyunca Ankara ve Eskişehir'de her yaş grubundan çocuk dinleyiciye ulaşması hedeflenen konserlere yetişkinlerin de yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

DÇSO, konser gelirleriyle gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk destek projelerine bu yıl da devam ediyor. Şubat ayında Ankara'da gerçekleştirilecek konserin bilet satışından sağlanan gelir, Tohum Otizm Vakfı ile yapılan işbirliği kapsamında, Vakıf'ta öğrenim gören otizmi olan çocuklara eğitim materyali desteği sağlanması ve özel eğitim öğretmenlerinin eğitimine katkı için kullanılacak.

KONSER BİLGİLERİ:

DÇSO Konser Programı:

Ankara:

01 Şubat 2013 Cuma, Ankara Bilkent Konser Salonu, 20.00

03 Şubat 2013 Pazar, Ankara CSO Konser Salonu, 11.00

Biletler MyBilet'de…

My Bilet İletişim

Web adresi

Bilet fiyatları:

Öğrenci: 5 TL

Yetişkin: 15 TL

Eskişehir:

02 Şubat 2013 Cumartesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı (Opera

Binası), 15.00 (Biletler ücretsizdir.)

: (0850) 303 00 50

: www.mybilet.com

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Hakkında;

Doğuş Grubu'nun sosyal sorumluluk platformu Doğuş Çocuk bünyesinde faaliyet gösteren Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, 2006 yılında kuruldu.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen'in yaptığı ve Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11–18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türk çocuklarına senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak, çok sesli evrensel sanat müziğini ülkemizde yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

2006 yılından beri Türkiye'nin çeşitli noktalarında konserler düzenleyen DÇSO, 2008 itibarıyla uluslararası platformlarda da Türkiye'yi temsil etmeye başlamıştır. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Türkiye ziyareti şerefine bir konser vermiştir.

Orkestra, yurt dışındaki ilk konserini ise Bavyera Devlet Senfoni Orkestrası bünyesindeki Attaca Çocuk ve Gençlik Orkestrası ile Münih'te gerçekleştirmiştir. DÇSO, Münih konserinin ardından Türkiye'nin onur konuğu olarak katıldığı İsviçre'nin Basel kentinde açılış töreni yapılan Culturescapes Festivali'nin gala gecesinde de bir konser vermiştir.

Orkestra, yurt dışı konserlerine önümüzdeki yıllarda daha fazla ağırlık vererek; Türk çocuğunun çağdaş sesini yurt içinde olduğu gibi yurt dışında ve uluslararası platformlarda da duyurmayı amaçlamaktadır.

Eğitmen Kadrosu:

Şef ve Genel Müzik Direktörü: Prof. Dr. Rengim Gökmen

Psikolojik Danışman: Dr. Erdal Atabek

Yardımcı Şefler: Oğuzhan Kavruk

Tolga Taviş

Hasan Niyazi Tura1

1