Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Dünya Klasiği "Peter ve Kurt"la 4000'i aşkın Kişiye Ulaştı

 

Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), kuruluşunun onuncu yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel bir konserle sahne aldı. TİM Maslak Show Center’da 19 Nisan Pazar günü 14.00 ve 16.00 saatlerinde gerçekleşen DÇSO konserlerinde ünlü Rus Besteci Sergey Sergeviç Prokofyev’in ‘Peter ve Kurt’ isimli orkestra eseri seslendirildi. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki orkestranın yorumladığı ‘Peter ve Kurt’un sahne uyarlamasını rejisör Murat Göksu üstlendi. Sempatik çocuk oyuncu Emir Berke Zincidi’nin Peter rolünde sahne aldığı temsil, ünlü oyuncu Selçuk Yöntem’in anlatımı ile seyirciyle buluştu. Yaklaşık 4.000 kişi tarafından izlenen temsil, seyirciler tarafından büyük ilgi gördü.

Ünlü Rus besteci Sergey Sergeviç Prokofyev’in çocuklar için bestelediği ölümsüz eserlerden ‘Peter ve Kurt’ Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın yorumuyla sahneye taşındı. DÇSO, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde müzikseverlerle buluştuğu program kapsamında 19 Nisan Pazar günü 14.00 ve 16.00 saatlerinde TİM Maslak Show Center’da sahne aldı. Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen’in üstlendiği Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, ‘Peter ve Kurt gösterimiyle 7’den 70’e tüm müzikseverlere muhteşem bir konser sundu.

DÇSO tarafından seslendirilen eserde Peter rolünü ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ ve ‘Küçük Ağa’ gibi televizyon dizileriyle tanınan çocuk oyuncu Emir Berke Zincidi üstlendi.

Peter ve Kurt, ünlü oyuncu Selçuk Yöntem’in benzersiz anlatımıyla sahneye taşındı.

Pek çok ülkede sahnelenen ve anlatımlı bir senfonik dinleti olan eser, rejisör Murat Göksu’nun yorumuyla oyunlaştırıldı. Peter ismindeki çocuğun hayvanlarla olan komik ve heyecanlı serüvenini anlatan eseri sahneye taşıyan DÇSO, enstrümanlarıyla eserdeki figürlere hayat verdi. Kuşun flütle, ördeğin obuayla, kedinin klarnetle anlatıldığı 45 dakikalık masalsı gösteriye izleyiciler yoğun ilgi gösterdi.

Prof. Rengim Gökmen şefliğinde, rejisör Murat Göksu’nun yorumuyla sahneye taşınan eserin dekor ve kostümleri Ali Mete Alkoç tarafından tasarlandı. Dünyanın pek çok şehrinde sahnelenen ‘Peter ve Kurt’ eserini Türkiye’de sahneye taşıyan DÇSO, her yaştan izleyiciye unutamayacakları bir konser deneyimi yaşattı.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Hakkında:

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), Doğuş Grubu'nun bünyesinde 2006 yılında kurulmuştur.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen'in, Psikolojik Danışmanlığını ise Dr. Erdal Atabek'in üstlendiği; Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türkiye’nin çocuklarına ve gençlerine senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak, çok sesli evrensel sanat müziğini yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

Orkestra, kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği konserlerde, Türkiye'den ve dünyadan pek çok ünlü isme eşlik etmiştir. Ayrıca, bugüne kadar çeşitli projelerde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'yla da sahne almıştır.

2006 yılından bu yana Türkiye'nin çeşitli noktalarında konserler düzenleyen DÇSO, 2008 yılı itibarıyla ikili ve uluslararası platformlarda da ülkemizi temsil etmeye başlamıştır.

29 ayrı kategoride 230 farklı projenin aday gösterildiği 2013 Ace Of M.I.C.E. (Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions) Ödülleri'nde, "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk" kategorisinde ödül olmaya hak kazanan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası; bugüne kadar, 3 ülke (Türkiye, Almanya, İsviçre) ve 24 ilde gerçekleştirdiği 58 konserle, yaklaşık 70.000 kişiye ulaşmıştır. Orkestra bugüne kadar yurt içinde; Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bodrum, Eskişehir, Erzurum, Giresun, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Konya, Mersin, Niğde, Rize, Samsun, Trabzon, Bursa, Edirne'de konserler gerçekleştirirken, yurt dışında ise Basel ve Münih'te sahne almıştır.

DÇSO, yurt dışı konserlerine önümüzdeki yıllarda daha fazla ağırlık vererek; ülkemiz gençlerinin çağdaş sesini yurt içinde olduğu gibi yurt dışında ve uluslararası platformlarda da duyurmayı amaçlamaktadır.

DÇSO Eğitmen Kadrosu:

 

  • Şef ve Genel Müzik Direktörü: Prof. Rengim Gökmen

 

 

  • Sosyal ve Psikolojik Danışman: Dr. Erdal Atabek

 

 

  • Yardımcı Şef ve Genel Koordinatör: Oğuzhan Kavruk

 

 

  • Yardımcı Şef: Tolga Taviş

 

 

  • Yardımcı Şef: Hasan Niyazi Tura

 

1

1