Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Mozart'ın Sihirli Dünyası İle Ankara'ya Damgasını Vurdu!

Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), kuruluşunun 11. yılında, Ankara’da özel bir gösteriyle sahneye çıktı. DÇSO, Sihirli Flüt operasından esinlenerek hazırlanan ve 2 Ekim Pazar günü Ankara MEB Şura Salonu’nda sahnelenen Mozart’ın Sihirli Dünyası’nda ünlü operadan bölümler sundu. Televizyonların ünlü çocuk yıldızı Ata Berk Mutlu’nun Mozart’ın çocukluğunu canlandırdığı gösteride, deneyimli oyuncu Serhat Kılıç da Mozart rolünde seyircinin karşısına çıktı. Biletleri gösteriden günler öncesinde tükenen ve yaklaşık 2500 kişinin izlediği “Mozart’ın Sihirli Dünyası”, Ankaralı seyirciler tarafından büyük ilgi gördü.

Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan ve çoksesli evrensel müziği çocuklara kendi yaşıtları aracılığıyla sunan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), kuruluşunun 11. yılında, özel gösterisi ‘Mozart’ın Sihirli Dünyası’nı Ankara’da sahneye taşıdı. 2006 yılında Doğuş Grubu bünyesinde kurulan ve Türkiye’deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 2 Ekim Pazar günü gerçekleştirdiği konserle Ankaralı müzikseverlere unutulmaz bir gösteri sundu.

Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen’in üstlendiği DÇSO’nun, Mozart’ın Sihirli Dünyası gösterisi çocuklar tarafından yoğun bir ilgi ile izlendi. Yazar ve yönetmen Murat Göksu’nun yorumuyla oyunlaştırılan, oyuncuları arasında Türk operasının son yıllarda yıldızı parlayan değerli sanatçılarından Ahmet Baykara, Arda Aktar, Görkem Ezgi Yıldırım, Eylem Demirhan Duru ve Mehmet Yılmaz’nın bulunduğu gösterinin kostümleri ise Devlet Opera ve Balesi ile Muhteşem Yüzyıl dizisinin ünlü kostüm tasarımcısı Serdar Başbuğ tarafından tasarlandı. Gösteride Mozart’ın çocukluğunu küçük yıldız Ata Berk Mutlu, ünlü besteci Mozart’ı ise deneyimli oyuncu Serhat Kılıç canlandırırdı.

Yaklaşık 2.500 kişi tarafından izlenen gösteri, seyirciler tarafından büyük ilgi gördü.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Hakkında

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), Doğuş Grubu kurucu destekçiliğiyle 2006 yılında kuruldu. Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan orkestra, Türkiye’nin çocuklarına ve gençlerine senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak, çok sesli evrensel müziği yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Orkestra, kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği konserlerde Türkiye'den ve dünyadan pek çok ünlü isme eşlik etti. Ayrıca, bugüne kadar çeşitli projelerde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'yla da performanslar sergiledi. 2006’dan bu yana Türkiye'nin çeşitli noktalarında konserler düzenleyen DÇSO, 2008 yılı itibarıyla uluslararası platformlarda da ülkemizi temsil etmeye başladı.

2013 Ace Of M.I.C.E. (Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions) Ödülleri'nde, "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk" kategorisinde ve 2015 yılında JCI (Junior Chamber International) tarafından düzenlenen ICSR (International Corporate Social Responsibility) Ödülleri’nde “En iyi Kültür - Sanat Sosyal Sorumluluk Projesi” kategorisinde ödüle layık görülen DÇSO, bugüne kadar 3 ülkede gerçekleştirdiği 62 konserle 85.000’den fazla izleyiciye ulaştı.

DÇSO, önümüzdeki yıllarda ülkemiz gençlerinin sesini uluslararası müzik platformlarında duyurmayı amaçlıyor.

DÇSO Eğitmen Kadrosu

  • Prof. Rengim Gökmen, Şef ve Genel Müzik Direktörü
  • Dr. Erdal Atabek, Sosyal ve Psikolojik Danışman
  • Oğuzhan Kavruk, Yardımcı Şef ve Genel Koordinatör
  • Tolga Taviş, Yardımcı Şef
  • Hasan Niyazi Tura, Yardımcı Şef

 

1

1