Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'na bir ödül de JCI'dan Geldi

 

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, JCI (Junior Chamber International) tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen ICSR (International Corporate Social Responsibility) Ödülleri’nde ‘En iyi Kültür - Sanat Sosyal Sorumluluk Projesi’ kategorisinde ödüle layık görüldü. 5 Haziran Cuma günü İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen törende, Doğuş Grubu adına ödülü alan Doğuş Holding Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Deniz Bayel; “Orkestramızın kuruluşunun 10’uncu yılında böyle anlamlı bir ödül almaktan gurur duyuyoruz. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, 10 yılda içinde müzik aşkı olan nice çocuğa dokundu, daha nicelerine dokunmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Doğuş Grubu tarafından 2006 yılında kurulan, Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, gençlere toplumsal bilinç kazandırmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren uluslararası platform JCI (Junior Chamber International) tarafından düzenlenen ICSR (International Corporate Social Responsibility) Ödülleri’nde ‘En İyi Kültür ve Sanat Sosyal Sorumluluk Projesi’ seçildi.

Junior Chamber International (JCI) tarafından; bu yıl ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilen ICSR Ödülleri, 5 Haziran Cuma günü İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. JCI Dünya ve Türkiye temsilcilerinden oluşan bir jüri tarafından gerçekleştirilerek tamamlanan oylamada ödüle layık bulunan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın ödülünü, Doğuş Grubu adına Doğuş Holding Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Deniz Bayel aldı.

Deniz Bayel: “DÇSO, pek çok genç müzisyene müzik yolculuklarının başında cesaret ve destek verdi…”

Ödül töreninde konuşan Doğuş Holding Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Deniz Bayel, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası; Orkestrada görev alacak gençlerin seçiminden konserler öncesinde düzenlediğimiz kamplara, çocuklarımızın gelişimini destekleyecek rehberlik hizmetlerinden konser organizasyonuna kadar arkasında çok büyük emek olan, büyük bir operasyon. Ekip olarak 10 yıldır mutlulukla gelişimine tanıklık ettiğimiz Orkestramızın böyle anlamlı bir ödül almasından gurur duyuyoruz. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, bugüne kadar içinde müzik aşkı olan nice çocuğa dokundu; bundan sonra da Türkiye’nin dört bir yanındaki nicelerine dokunmaya devam edecek” dedi. DÇSO’nun henüz öğrencilik çağında olan genç müzisyenler için, müzik yolculuklarının başında onlara cesaret ve destek veren çok önemli bir oluşum haline geldiğini belirten Bayel, sözlerine “Ne mutludur ki bugün ülkemizi Türkiye’de ve uluslararası sahnelerde başarıyla temsil eden pek çok genç müzisyenin yolu orkestramızla kesişti. 10 yıl içinde gerçekleştirilen 56 konserle, 800’ü aşkın çocuğu orkestramızda bir araya getirdik ve 70 bini aşkın müziksevere ulaştık. Yurt içi ve yurt dışında 24’ü aşkın farklı şehirde konserler veren Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası; çocuklara ve gençlere senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak, çok sesli evrensel sanat müziğini ülkemizin dört bir köşesinde ulaşılabilir kılmak amacına güçlü adımlarla ilerleyecek’ şeklinde devam etti.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen'in, Psikolojik Danışmanlığını ise Dr. Erdal Atabek'in üstlendiği Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türkiye’nin 11 farklı ilindeki konservatuvarlarda eğitim gören 11-18 yaşlarındaki çocuklardan oluşuyor.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası konser gelirlerinden sağlanan gelirin tamamı, Tohum Otizm Vakfı ile yapılan iş birliği kapsamında çeşitli eğitim projelerinde değerlendirilmek üzere bağışlanıyor. Daha önce, 2013 Ace of M.I.C.E. (Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions) Ödülleri'nde, "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk" kategorisinde ödül almaya hak kazanan DÇSO, önümüzdeki günlerde yurt dışı konserlerine daha da fazla ağırlık vererek sesini uluslararası arenada daha çok duyurmaya hazırlanıyor.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Hakkında;

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), Doğuş Grubu'nun bünyesinde 2006 yılında kurulmuştur.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof.Rengim Gökmen'in, Psikolojik Danışmanlığını ise Dr. Erdal Atabek'in üstlendiği; Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, çocuklara ve gençlere senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak, çok sesli evrensel sanat müziğini yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

Orkestra, kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği konserlerde, Türkiye'den ve dünyadan pek çok ünlü isme eşlik etmiştir. Orkestra, bugüne kadar çeşitli projelerde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'yla da sahne almıştır.

2006 yılından beri Türkiye'nin çeşitli noktalarında konserler düzenleyen DÇSO, 2008 yılı itibarıyla ikili ve uluslararası platformlarda da Türkiye'yi temsil etmeye başlamıştır.

Turizm Medya Grubu'nun düzenlenen ve 29 ayrı kategoride 230 farklı projenin aday gösterildiği 2013 Ace Of M.I.C.E. (Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions) Ödülleri'nde, "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk" kategorisinde ödül olmaya hak kazanan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası; bugüne kadar, 3 ülke (Türkiye, Almanya, İsviçre) ve 24 ilde gerçekleştirdiği 56 konserle, 70.000'i aşkın kişiye ulaşmıştır. Orkestra bugüne kadar Türkiye'de; Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bodrum, Eskişehir, Erzurum, Giresun, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Konya, Mersin, Niğde, Rize, Samsun, Trabzon, Bursa, Edirne'de konserler gerçekleştirirken, yurt dışında ise Basel ve Münih'te sahne almıştır.

Orkestra, yurt dışı konserlerine önümüzdeki yıllarda daha fazla ağırlık vererek; ülkemiz gençlerinin çağdaş sesini yurt içinde olduğu gibi yurt dışında ve uluslararası platformlarda da duyurmayı amaçlamaktadır.

1

1