Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Ünlü Keman Sanatçısı Cihat Aşkın’a Eşlik Edeceği Yılın İlk Konserlerinde İzmirli Müzikseverlerle Buluşuyor

 

DOĞUŞ ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI, ÜNLÜ KEMAN SANATÇISI CİHAT AŞKIN’A EŞLİK EDECEĞİ YILIN İLK KONSERLERİNDE İZMİRLİ MÜZİKSEVERLERLE BULUŞUYOR

DOĞUŞ ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI YILIN İLK KONSERİ İÇİN İZMİR’DE

Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), kuruluşunun 10’uncu yılında İzmirli müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Yurt içi ve yurt dışında verdiği önemli konserlerle adından söz ettirmeye devam eden DÇSO, bu yıl gerçekleşecek ilk konserlerinde ünlü keman sanatçımız Cihat Aşkın’a eşlik edecek. DÇSO, 30 Ocak Cuma günü Hikmet Şimşek Sanat Merkezi ( Eski Karşıyaka Tiyatro ve Opera Sahnesi), 31 Ocak Cumartesi günü ise Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahne alacak.

2006 yılında Doğuş Grubu bünyesinde kurulan ve Türkiye’deki çeşitli konservatuvarlardan seçilen 11-18 yaş grubu öğrencilerin oluşturduğu Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 30-31 Ocak tarihlerinde gerçekleştireceği konserlerle İzmirli sanatseverlere müzik ziyafeti sunmaya hazırlanıyor.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen’in üstlendiği ve yaklaşık 90 öğrenciden oluşan DÇSO, 30 Ocak Cuma günü Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde (Eski Karşıyaka Tiyatro ve Opera Sahnesi) ve 31 Ocak Cumartesi akşamı saat 19.30’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahne alacak. Çok sesli evrensel sanat müziğinin değerlerini genç nesillere yine çocuklar ve gençler aracılığıyla ulaştırmayı amaçlayan DÇSO’nun İzmir’de vereceği her iki konserde ücretsiz düzenleniyor.

Yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen 54 konserle 60 bini aşkın dinleyiciye ulaşan DÇSO, bugüne kadar dünyaca ünlü piyanistlerimiz Fazıl Say ve Gülsin Onay, ünlü keman virtüözü Alexander Markov, efsane gitarist José Maria Gallardo Del Rey gibi birbirinden değerli sanatçılarla sahne aldı. Orkestra kuruluşunun 10’uncu yıl özel programı dahilinde İzmir’de gerçekleştireceği konserlerde, ünlü keman sanatçımız Cihat Aşkın’a eşlik edecek. Konser sırasında İzmirli müzikseverlere; Pyotr İlyiç Çaykovski’nin 5. Senfonisi ile Ulvi Cemal Erkin’in Keman Konçertosu’nda oluşan seçkin bir repertuvar sunulacak.

Çocuklara ve gençlere klasik müziği yaşıtları aracılığıyla sunan DÇSO, gün geçtikçe güçlenen kadrosu ile her yaştan izleyiciye ulaşıyor. DÇSO’nun İzmir konserlerine de genç - yetişkin her yaş aralığından müzikseverin yoğun ilgisi bekleniyor.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Hakkında;

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), Doğuş Grubu'nun bünyesinde 2006 yılında kurulmuştur.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof.Rengim Gökmen'in, Psikolojik Danışmanlığını ise Dr. Erdal Atabek'in üstlendiği; Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türkiye’nin çocuklarına ve gençlerine senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak, çok sesli evrensel sanat müziğini yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

Orkestra, kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği konserlerde, Türkiye'den ve dünyadan pek çok ünlü isme eşlik etmiştir. Orkestra, bugüne kadar çeşitli projelerde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'yla da sahne almıştır.

2006 yılından beri Türkiye'nin çeşitli noktalarında konserler düzenleyen DÇSO, 2008 yılı itibarıyla ikili ve uluslararası platformlarda da Türkiye'yi temsil etmeye başlamıştır.

Turizm Medya Grubu'nun düzenlenen ve 29 ayrı kategoride 230 farklı projenin aday gösterildiği 2013 Ace Of M.I.C.E. (Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions) Ödülleri'nde, "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk" kategorisinde ödül olmaya hak kazanan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası; bugüne kadar, 3 ülke (Türkiye, Almanya, İsviçre) ve 24 ilde gerçekleştirdiği 54 konserle, 60.000'i aşkın kişiye ulaşmıştır. Orkestra bugüne kadar Türkiye'de; Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bodrum, Eskişehir, Erzurum, Giresun, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Konya, Mersin, Niğde, Rize, Samsun, Trabzon, Bursa, Edirne'de konserler gerçekleştirirken, yurt dışında ise Basel ve Münih'te sahne almıştır.

Orkestra, yurt dışı konserlerine önümüzdeki yıllarda daha fazla ağırlık vererek; ülkemiz gençlerinin çağdaş sesini yurt içinde olduğu gibi yurt dışında ve uluslararası platformlarda da duyurmayı amaçlamaktadır.

DÇSO Eğitmen Kadrosu:

Şef ve Genel Müzik Direktörü: Prof. Rengim Gökmen

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü

Sosyal ve Psikolojik Danışman: Dr. Erdal Atabek

Türk tıp doktoru, yazar

Yardımcı Şef ve Genel Koordinatör: Oğuzhan Kavruk

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Çello Solisti

Yardımcı Şef: Tolga Taviş

Samsun Devlet Opera ve Balesi Şefi - Besteci

Yardımcı Şef: Hasan Niyazi Tura

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Keman Sanatçısı - Besteci

1

1