Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Ünlü Keman Sanatçısı Cihat Aşkın’a Eşlik Ettiği Bu Yılın İlk Konserlerinde 2 Bin Müzik Severe Ulaştı

 

DOĞUŞ ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI’NIN 2015’TEKİ İLK DURAĞI İZMİR OLDU

Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), kuruluşunun 10’uncu yılında İzmirli müzikseverlerle buluştu. Yurt içi ve yurt dışında verdiği önemli konserlerle adından söz ettirmeye devam eden DÇSO, bu yıl gerçekleşen ilk konserlerinde ünlü keman sanatçımız Cihat Aşkın’a eşlik etti. DÇSO, 30 Ocak Cuma günü Hikmet Şimşek Sanat Merkezi (Eski Karşıyaka Tiyatro ve Opera Sahnesi), 31 Ocak Cumartesi günü ise Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahne aldığı konserlerinde yaklaşık 2 bin kişiye ulaştı

2006 yılında Doğuş Grubu bünyesinde kurulan ve Türkiye’deki çeşitli konservatuvarlardan seçilen 11-18 yaş grubu öğrencilerin oluşturduğu Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 30-31 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdiği konserlerle İzmirli sanatseverlerle buluştu.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen’in üstlendiği ve yaklaşık 90 öğrenciden oluşan DÇSO, 30 Ocak Cuma günü Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde (Eski Karşıyaka Tiyatro ve Opera Sahnesi) ve 31 Ocak Cumartesi akşamı saat 19.30’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahne aldı. Çok sesli evrensel sanat müziğinin değerlerini genç nesillere yine çocuklar ve gençler aracılığıyla ulaştırmayı amaçlayan DÇSO’nun İzmir’de verdiği her iki konser de ücretsiz düzenlendi.

Yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen 56 konserle 60 bini aşkın dinleyiciye ulaşan DÇSO, bugüne kadar dünyaca ünlü piyanistlerimiz Fazıl Say ve Gülsin Onay, ünlü keman virtüözü Alexander Markov, efsane gitarist José Maria Gallardo Del Rey gibi birbirinden değerli sanatçılarla sahne aldı. Orkestra kuruluşunun 10’uncu yıl özel programı kapsamında İzmir’de gerçekleştirdiği konserlerde, ünlü keman sanatçımız Cihat Aşkın’a eşlik etti. Konser sırasında İzmirli müzikseverlere; Pyotr İlyiç Çaykovski’nin 5. Senfonisi ile Ulvi Cemal Erkin’in Keman Konçertosu’nda oluşan seçkin bir repertuvar sunuldu.

Çocuklara ve gençlere klasik müziği yaşıtları aracılığıyla sunan DÇSO’nun, İzmir konserine her yaş aralığından müziksever yoğun ilgisi gösterdi.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Hakkında;

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), Doğuş Grubu'nun bünyesinde 2006 yılında kurulmuştur.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen'in, Psikolojik Danışmanlığını ise Dr. Erdal Atabek'in üstlendiği; Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türkiye’nin çocuklarına ve gençlerine senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak, çok sesli evrensel sanat müziğini yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

Orkestra, kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği konserlerde, Türkiye'den ve dünyadan pek çok ünlü isme eşlik etmiştir. Orkestra, bugüne kadar çeşitli projelerde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'yla da sahne almıştır.

2006 yılından beri Türkiye'nin çeşitli noktalarında konserler düzenleyen DÇSO, 2008 yılı itibarıyla ikili ve uluslararası platformlarda da Türkiye'yi temsil etmeye başlamıştır.

Turizm Medya Grubu'nun düzenlenen ve 29 ayrı kategoride 230 farklı projenin aday gösterildiği 2013 Ace Of M.I.C.E. (Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions) Ödülleri'nde, "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk" kategorisinde ödül olmaya hak kazanan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası; bugüne kadar, 3 ülke (Türkiye, Almanya, İsviçre) ve 22 ilde gerçekleştirdiği 56 konserle, 60.000'i aşkın kişiye ulaşmıştır. Orkestra bugüne kadar Türkiye'de; Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bodrum, Eskişehir, Erzurum, Giresun, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Konya, Mersin, Niğde, Rize, Samsun, Trabzon, Bursa, Edirne'de konserler gerçekleştirirken, yurt dışında ise Basel ve Münih'te sahne almıştır.

Orkestra önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladığı yurt dışı konserleriyle, ülkemiz gençlerinin çağdaş sesini yurt içinde ve yurt dışında olduğu gibi, uluslararası platformlarda da duyurmayı amaçlamaktadır.

DÇSO Eğitmen Kadrosu:

Şef ve Genel Müzik Direktörü: Prof. Rengim Gökmen

Sosyal ve Psikolojik Danışman: Dr. Erdal Atabek

Yardımcı Şef ve Genel Koordinatör: Oğuzhan Kavruk

Yardımcı Şef: Tolga Taviş

Yardımcı Şef: Hasan Niyazi Tura

1

1