Doğuş Grubu ana sponsorluğunda gerçekleşen, "Kampüste Senfonik Akşamlar" Turnesi kapsamında bu yıl ziyaret edilen 5 ilde, 6 bin'i aşkın müziksevere ulaşıldı!

 

Yürüttüğü sayısız projeyle Türkiye'de kültür-sanatın gelişiminin en önemli destekçilerinden biri olan Doğuş Grubu, 2007 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzaladığı bir protokolle başlayan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Ana Sponsorluğu kapsamında, CSO ile 2009 yılında ilkini gerçekleştirdiği "Kampüste Senfonik Akşamlar" (KSA) projesini bu yıl Batı Karadeniz şehirlerine taşıdı. CSO'yu bugüne kadar gitmediği Anadolu'daki illere götürerek, bu illerde bulunan üniversiteler aracılığıyla gençlere ve bölge halkına klasik müziği sevdirmeyi hedefleyen turne kapsamında, bu yıl 5 il ziyaret edildi.

Ziyaret edilen tüm illerde yoğun ilgi ile karşılanan ve bu yıl 24-29 Kasım tarihleri arasında ücretsiz düzenlenen turne kapsamında CSO; Sakarya Üniversitesi ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nin ardından Bartın Üniversitesi ve Sinop Üniversitesi'nde sahne aldı. CSO, turne kapsamındaki son konserini Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde verdi ve yaklaşık 1000 müziksevere ulaştı.

Bu yıl Ankara'ya gelişinin ve Cumhurbaşkanlığı makamı bünyesine alınmasının da 90. yılını kutlayan CSO, Kampüste Senfonik Akşamlar projesi kapsamında bu yıl gerçekleştirdiği 5 konserde yaklaşık 6 bin müzikseverle buluştu.

Çok sesli evrensel müziğin Türkiye'de yaygınlaştırılması için çeşitli projeler üreterek klasik müziğin daha fazla insan tarafından tanınıp sevilmesini hedefleyen Doğuş Grubu, Ana Sponsoru olduğu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte yürüttüğü "Kampüste Senfonik Akşamlar" turnesinin beşincisini Batı Karadeniz'deki üniversitelerde gerçekleştirdi.

Dünyada bugüne kadar kesintisiz devamlılık sağlamış, en köklü senfoni orkestralarından biri olan CSO, Doğuş Grubu ve üniversitelerin iş birliği ile 24-29 Kasım tarihleri arasında 5 şehirde konser düzenledi. Etkinlik süresince, Batı Karadeniz Üniversiteleri'nde öğrenim gören gençler ve bu şehirlerde bulunan klasik müzik tutkunları ile buluştu. Doğuş Grubu, Kampüste Senfonik Akşamlar turnesiyle, CSO'yu daha önce ziyaret etmediği ya da uzun süre önce ziyaret etme fırsatı bulduğu illerdeki klasik müzikseverlerle buluşturmayı ve bu sayede klasik müziğin ülkemizdeki gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor.

CSO'nun bu yılki son durağı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi oldu…

CSO, Kampüste Senfonik Akşamlar turnesine 24 Kasım Pazartesi günü Sakarya Üniversitesi ile başladı. CSO, daha sonra 25 Kasım Salı günü Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde, 27 Kasım'da Bartın Üniversitesi'nde ve 28 Kasım'da Sinop Üniversitesi'nde sahne aldı. CSO, Kampüste Senfonik Akşamlar turnesini 29 Kasım Cumartesi günü Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde verdiği konserle noktaladı. Müzikseverlerle saat 19.30'da buluşan Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası; Samsun konserinde dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret'e eşlik etti.

Önceki yıllarda turne kapsamında ziyaret edilen 19 ilde, 21 bin'i aşkın öğrenciyle buluşan proje bu yıl yaklaşık 6 bin seyirciye ulaştı!

Turne kapsamında konser düzenlenecek illerin seçiminde, CSO tarafından yakın geçmişte veya şu ana kadar hiç ziyaret edilmemiş illere öncelik tanındı. Proje kapsamında CSO, şimdiye kadar 24 ilde gerçekleştirdiği konserlerle 26 bin'i aşkın öğrenciye ulaştı.

Konser salonu yenilenmesi ile başlayan destek devam ediyor…

Türkiye'nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'nı kuran, 2005 yılından bu yana, bir marinada gerçekleştirilen ilk ve tek klasik müzik festivali olma özelliğini taşıyan D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali'nin kurucu destekçiliğini üstlenen Doğuş Grubu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kasım 2007'de imzaladığı bir protokolle "Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu Teknik İyileştirme Projesi"ni başlatarak CSO'nun Ana Sponsoru oldu. Bir yıldan daha kısa bir sürede, Eylül 2008'de projenin tamamlanmasının ardından bina, 10 Ekim 2008 tarihinde sezon açılışı ile yeniden müzikseverlerle buluştu. İyileştirme projesi kapsamında binanın içinden çevre düzenlemesine kadar pek çok alanda yapılan çalışmaların yaklaşık maliyeti 10 milyon TL oldu.

CSO'ya verdiği fiziki iyileştirme desteğinin ardından kuruma olan desteğini sürekli hale getirmeyi amaç edinen Doğuş Grubu, klasik müzik kültürünü büyük şehirlerden Anadolu'ya taşımak ve buradaki gençlere klasik müzik sevgisini aşılamak amacıyla "Kampüste Senfonik Akşamlar" projesini hayata geçirdi. 2009 yılında Konya, Niğde ve Gaziantep illerini kapsayan ilk turne ile 2 bin 200 kişiye; 2010'da Kars, Erzurum, Rize, Giresun ve Trabzon'daki konserlerle 5 bin 500 kişiye ulaştı. 2010 yılında ise turneyi ulusal yas sebebiyle erteleme kararı aldı. "Kampüste Senfonik Akşamlar" turnesi ile 2012 yılında Afyon, Isparta, Burdur, Denizli, Aydın ve Muğla'da verilen konserlerle yaklaşık 6 bin 350 kişiyi klasik müzikle buluşturan Doğuş Grubu, 2013'te ise Yozgat, Nevşehir, Kayseri, Sivas ve Malatya'da gerçekleştirilen konserlerle, 6 bin 500'ün üzerinde müziksevere ulaştı.

Bu sene Sakarya, Zonguldak Bülent Ecevit, Bartın, Sinop ve Samsun 19 Mayıs Üniversitelerinde düzenlenen konserlerle yaklaşık 6 bin müziksevere ulaşan CSO'nun; proje kapsamında bugüne kadar ziyaret ettiği 24 ilde ulaştığı kişi sayısı 26 bin'i aştı.

1

1