Doğuş Grubu Dalmaçya Kıyıları'nda dev yatları ağırlayacak

 

Bugüne kadar Turgutreis ve Didim'de kurduğu D-Marin marinaları ile toplam 110 milyon doların üzerinde yatırım yapan, halen proje aşamasındaki D-Marin Dalaman Marinası için 100 milyon doların üzerinde yatırım planlayan ve son olarak da geçen yıl anlaşması imzalanan Port Göcek'in önümüzdeki birkaç hafta içinde yönetimini devralacak olan Doğuş Grubu, marina yatırımcılığı ve işletmeciliğinde elde ettiği deneyimi Hırvatistan'a taşıyor.

Geçen yıl Hırvat NCP şirketiyle imzaladığı ortaklık anlaşmasıyla Dalmaçya'nın incisi Sibenik'te yer alan Marina&Yacht Club'ın hem hissedarı, hem de geliştiricisi ve işletmecisi olan Doğuş Grubu, 'mega yat marinası'nın temelini Doğuş Grubu CEO'su Hüsnü Akhan'ın katıldığı törenle attı.

Halen 350'si deniz, 50'si kara olmak üzere 400 yatlık kapasiteyle hizmet veren Mandalina Marina&Yacht Club, temeli atılan ek tesislerle birlikte toplam kapasitesini 480'e yükseltecek. Projenin tamamlanmasıyla, Mandalina Marina, boyları 100 metreye ulaşan yatları ağırlayacak mega yat limanına kavuşmuş olacak.

Yeni resepsiyon binası ve charter ofisi gibi ilave üniteleri de içeren yatırım, Mandalina Marina'yı, mega yatlar için Hırvatistan'da tasarlanan ilk marina olma özelliğine de kavuşturacak. 20 milyon euroluk yatırımla gerçekleştirilecek olan ek tesislerin 2011 yılının haziran ayında hizmete alınması planlanıyor.

Doğuş Grubu, mevcut ve yapılacak mega yat marinasının işletmesini tek başına üstlenirken, projenin genel mütahitliğini merkezi Hırvatistan'ın Split kentinde bulunan özellikle deniz yapılarındaki deneyimi ile tanınan Pomgrad Strabag firması yürütecek.

Doğuş Grubu CEO'su Akhan: 'Bölgesel oyuncu olma hedefinde kararlıyız'

Temel atma töreni için Hırvatistan'da bulunan Doğuş Grubu CEO'su Hüsnü Akhan, yaptığı açıklamada; Hırvatistan'da yaptıkları işbirliği anlaşmasının marinacılık ve yatçılık sektöründe bölgesel oyuncu olma stratejilerinin en somut sonucu olduğunu belirtti. Akhan, şöyle devam etti: 'Hırvatistan marinacılık ve yatçılık alanında dünyanın en hareketli pazarlarından biri. Akdeniz havzasında giderek etkinliğini artıran, bu alanda hem deneyim hem de potansiyel açısından çok kuvvetli bir oyuncu. Bu ülkenin bu alandaki önde gelen yatırımcı ve hizmet sağlayıcılarından NCP ile olan ortaklığımız, D-Marin ile Türkiye'de ulaştığımız başarılı noktanın, uluslararası alanda da tescili anlamına geliyor. NCP ile Sibenik'teki ortalığımızdan gayet memnunuz. Nitekim birlikte, Hırvatistan'da turizm alanında marina yatırımları başta olmak üzere yeni fırsatlara bakıyoruz. Doğuş Grubu olarak, marinacılıkta bölgesel oyuncu olma iddia ve hedefimizde kararlılıkla ilerlemekteyiz.'

Doğuş Holding

NCP Marina Mandalina

Marina Mandalina hakkında;

* 2006 yılında faaliyete geçen Marina Mandalina Dogus Holding ve NCP ortaklığındadır. Marina işletmesi tamamen Doğuş Holding bünyesindeki D-Marin Marinalar Grubu tarafından gerçekleştirilmektedir.

* Adriyatik Denizi'nin Hırvatistan Kıyıları'nın orta kısmında kalan Marina Mandalina, tarihi bir kent olan Sibenik'in sınırları içinde, Hırvatistan'ın Ulusal Park'ları olan Krka ve Kornati'nin tam ortasında ve ikisine de deniz yoluyla ulaşılabilen bir noktada bulunmaktadır.

* Marina Mandalina, Zadar ve Split kentlerindeki uluslararası havaalanlarına 30'ar dakikalık mesafede yer almaktadır.

* Marina'da 50 metre boyuna kadar olan tekneler için, 350 adet denizde rıhtım ve 50 adet de karada tekne bağlama yeri mevcut bulunmaktadır.

* Rıhtım'da teknelerin her türlü ihtiyacına yanıt verebilecek, elektrik, su, internet, güvenlik gibi servisler bulunmaktadır.

* Marina Mandalina'ya toplam yatırım miktarı 60 Milyon Euro'ya ulaşmaktadır.

* Marina Genişletme (Mega Yat Expansion) inşaatı ile 79 adet yeni bağlama eklenmesi ve mevcut rıhtımın uzatılması sağlanacaktır.

* Marina arka planına turistik tesisler, otel ve perakende satış noktaları projesi ise planlama aşamasındadır.

BİLGİ NOTU:

NAUTICAL CENTER PRGIN HAKKINDA

Gemicilik sanayisinde uzmanlaşmış bir dizi şirketten meydana gelen NCP Group, Akdeniz denizcilik endüstrisinin lider kuruluşları arasında yer alıyor. 1995 yılında Hırvatistan'daki ilk yat kiralama şirketi olarak kurulan NCP, bugün bölgedeki en büyük kiralama filosuna sahip. NCP'nin diğer projeleri arasında Adriyatik Boat Show yer almakta. Yeni ve kullanılmış teknelerin sergilendiği bu uluslararası gemicilik fuarı, Hırvatistan'ın bir mega yat ve tekne yapım merkezi olarak konumlanmasında önemli bir katkıda bulunmakta.1

1