Doğuş Grubu'ndan Şanlıurfa'ya Eğitim Alanında bir Katkı Daha

 

GRUBUN ŞANLIURFA'YA KAZANDIRDIĞI EĞİTİM KOMPLEKSİ RESMİ TÖRENLE AÇILDI

Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından Doğuş Grubu, eğitime destek yatırımlarına bir yenisini daha ekleyerek Şanlıurfa’da Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yapımını gerçekleştirdi. Şanlıurfa Valiliği’nin ev sahipliğinde 5 Mart Perşembe günü gerçekleşen okulun resmi açılış törenine Cumhurbaşkanı Eşi Emine Erdoğan Hanımefendi, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın yanı sıra, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, Şanlıurfa Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk ve Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan katıldı.

Doğuş Grubu’nun kurucusu Merhum Ayhan Şahenk Beyefendi’nin “Yatırımların en büyüğü insana yapılan yatırımdır” sözleri ışığında yapımına başlanan ve 32 bin metrekarelik alanda yaklaşık 15 milyon TL’lik kaynakla Direkli Mahallesi’nde inşa edilen Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Doğuş Grubu’nun Şanlıurfa’da eğitime kazandırdığı ikinci okul olma özelliğini taşıyor.

Eğitim başta olmak üzere Türkiye’nin ekonomik kalkınma sürecine katkı sağlayacak pek çok kurumsal sosyal sorumluluk projesi yürüten Doğuş Grubu, 2011 yılında Eyyübiye’de bulunan Şanlıurfa Ayhan Şahenk Kız Teknik ve Meslek Lisesi ve Yurdu’nun ardından, tam donanımlı bir eğitim kompleksi yaratma hayaliyle bugün yaklaşık 1000 öğrencinin eğitim gördüğü Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çalışmalarını başlattı. Doğuş Holding’in bağışıyla Ayhan Şahenk Vakfı tarafından yaptırılan lisede 24 derslik, 200 yataklı erkek öğrenci yurdu, çok amaçlı konferans salonu, spor salonu, 2 bilgisayar odası ve laboratuvar, iki ayrı binadaki elektrik, inşaat teknolojisi, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme olmak üzere 4 atölye ile 2 basketbol sahası bulunuyor. Doğuş Grubu, Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğrenci yurdu ve atölyelerini de kapsayan alanlarının tamamında tefriş çalışmalarını da gerçekleştirdi.

Doğuş Grubu; Ayhan Şahenk Vakfı aracılığıyla yürütülen çalışmalar kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin çeşitli illerinde üç ilköğretim okulu, iki ortaokul, dört meslek lisesi, üç öğrenci yurdu, bir öğretmen lojmanı ve bir kütüphane ile otizmli çocuklara yönelik eğitim merkezinin yapımını üstlendi. Buna ek olarak, Türkiye’de İngilizce eğitim veren ilk ve tek tarım fakültesi olma unvanını taşıyan Niğde Üniversitesi bünyesindeki Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ile Öğrenci Yurdu da 2013 yılında Doğuş Grubu tarafından eğitime kazandırıldı.

Törende bir konuşma yapan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, Türkiye'nin genç ve dinamik nüfusunun aynı zamanda ülkenin en önemli stratejik gücünü oluşturduğunu vurguladı. Bu nüfusun daha iyi eğitim şartlarına kavuşması ve geleceğe daha iyi hazırlanmasının herkesin sorumluluğunda olduğunu ifade eden Şahenk, "Doğuş Grubu olarak, eğitime katkıyı da bu çerçevede değerlendiriyor ve çalışmalarımızı bu bilinçle yürütüyoruz" dedi. Daha güçlü bir Türkiye hedefine ancak eğitim-öğretim sürecini tamamlamış, vizyon sahibi insan kaynağı ile ulaşılabileceğine inandıklarını belirten Ferit F. Şahenk, şöyle devam etti: "Eğitimin kanımca iki en temel öğesi insan kaynağı ve altyapı. Burada üzerimize düşen görevleri Doğuş Grubu olarak yerine getirerek ülkemizin ekonomik kalkınma sürecine destek olabilmek elbette bizler için fevkalade onur verici."

Ferit F. Şahenk: "Mesleki eğitim ülkemizdeki kalifiye iş gücünün yetişmesi ve eğitim çeşitliliği, fırsat çokluğu için büyük önem taşımakta"

Bu eğitim kompleksini ülkeye ve bölgeye kazandırmaktan dolayı gururlu ve mutlu olduklarını vurgulayan Şahenk, istihdam ve ekonomi açısından mesleki ve teknik liselerin öneminin ve eğitim sürecine kattığı değerin altını çizdi. Şahenk, "Mesleki eğitim ülkemizdeki kalifiye iş gücünün yetişmesi ve eğitim çeşitliliği, fırsat çokluğu için büyük önem taşımakta" dedi.

1

1