Doğuş Holding, Salıpazarı Liman Sahası'nın 30 yıl süreyle işletilmesi ihalesini 702 milyon USD bedel ile kazandı.

 

Karaköy'den Tophane'ye kadar uzanan 1.200 metrelik sahil şeridini kapsayan, Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.'ye ait İstanbul Salıpazarı Liman Sahasının 30 yıllık işletmesine ilişkin ihale, 16 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirildi. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan ihaleye toplam beş katılımcı iştirak etti.

İhaleyi, 702 milyon USD bedel ile Doğuş Holding kazandı. Doğuş'un 30 yıl süre ile işletmesinden sorumlu olacağı alanın projesinde kruvaziyer limanının yanı sıra oteller, ofis ve alışveriş alanları gibi kültürel ve turizm tesisleri ile ticari alanlar da bulunacak. Proje bu yeni görünümüyle, İstanbul'un önemli bir buluşma ve etkinlik noktası haline gelecek.

Şartname gereği; işletmeci şirket mevcut rıhtımı güçlendirecek ve İstanbul 1.nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillenmiş TDİ Genel Müdürlük Binası, Çinili Han, Nusretiye Saat Kulesi, Eski Paket Postanesi ve Yolcu Terminali Binalarının restorasyon, restitüsyon ve güçlendirmesinden sorumlu olacak. Hâlihazırda bu alanda bulunan İstanbul Modern Müzesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi kullanımında olan alanlar mevcut şekilde kullanılmaya devam edecek. Ana odağı Kruvaziyer Limanı olması şart koşulan proje ile bölge hareket kazanacak ve hali hazırda atıl kalan alanlar halkın kullanımına kazandırılacak.

1

1