Doğuş Holding ve BBVA, Garanti Bankası'nda Ortaklık İçin Anlaştı

 

BBVA, 1 Kasım 2010 tarihinde imzalanan hisse devir sözleşmesine göre, Garanti Bankası'nın çıkarılmış sermayesinin %6,2902'sine tekabül eden toplam 26.418.840.000 adet hisseyi, 2.062.000.000 ABD Doları karşılığında satın alacak. BBVA ayrıca, Garanti Bankası'nın çıkarılmış sermayesinin %18,60'ına tekabül eden 78.120.000.000 adet hisseyi satın almak üzere General Electric ile de anlaşmaya vardı. Düzenleyici kuruluşların onayından sonra eşzamanlı olarak gerçekleştirilecek hisse devir işlemlerini takiben, Doğuş Grubu ve BBVA, Garanti Bankası'nda %24,8902'lik hisseleriyle eşit olarak yer alacaklar. Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk bankanın Yönetim Kurulu Başkanı, Ergun Özen ise bankanın Genel Müdürü olarak görev yapmayı sürdürecek. Ortaklığın ilk 5 yılında, eşit ortaklık prensibiyle hareket edilecek. Garanti Bankası'nın Yönetim Kurulu'nun 4 üyesi Doğuş Holding, 4 üyesi ise BBVA tarafından önerilecek. Garanti Bankası Genel Müdürü, Doğuş Holding tarafından önerilecek ve Yönetim Kurulu'nda 9. üye olarak yer alacak.

Doğuş Holding A.Ş., Avrupa'nın önde gelen bankacılık gruplarından ve İspanya'nın en büyük ikinci bankası Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A (BBVA) ile, Türkiye Garanti Bankası A.Ş.'nin hisselerinin bir kısmının satın alınması konusunda anlaşmaya vardı. BBVA, 1 Kasım 2010 tarihinde imzalanan hisse devir sözleşmesine göre, Garanti Bankası'nın çıkarılmış sermayesinin %6,2902'sine tekabül eden toplam 26.418.840.000 adet hisseyi, 2.062.000.000 ABD Doları karşılığında satın alacak.

BBVA ayrıca, Garanti Bankası'nın çıkarılmış sermayesinin %18,60'ına tekabül eden 78.120.000.000 adet hisseyi satın almak üzere General Electric ile de anlaşmaya vardı.

Düzenleyici kuruluşların onayından sonra eşzamanlı olarak gerçekleştirilecek hisse devir işlemlerini takiben, Doğuş Grubu ve BBVA, Garanti Bankası'nda %24,8902'lik hisseleriyle eşit olarak yer alacaklar.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk bankanın Yönetim Kurulu Başkanı, Ergun Özen ise bankanın Genel Müdürü olarak görev yapmayı sürdürecek.

Ortaklığın ilk 5 yılında, eşit ortaklık prensibiyle hareket edilecek. Garanti Bankası'nın Yönetim Kurulu'nun 4 üyesi Doğuş Holding, 4 üyesi ise BBVA tarafından önerilecek. Garanti Bankası Genel Müdürü, Doğuş Holding tarafından önerilecek ve Yönetim Kurulu'nda 9. üye olarak yer alacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, "Yaklaşık 10 yıl önce, ülkemizin sıkıntılı bir ekonomik kriz sürecinden geçtiği günlerde, Garanti Bankası'nı, bölgesel bir oyuncu haline getirmeyi, daha sonra dünyanın sayılı global bankaları arasında yer almasını hedeflemiştik. Garanti bugün, yalnız Türkiye'de değil, faaliyet gösterdiği bölgelerde birçok alanda en büyük özel bankalardan biri haline geldi." dedi. Küreselleşen dünyada artık, yatırım ve ticarette olduğu gibi, ortaklıklar ve iş yapma modellerinin de sınır tanımadığını belirten Şahenk, sözlerine şöyle devam etti: "Ülkemiz, içinde bulunduğu bölgenin kültürel ve sosyal özelliklerine hakim olmanın yanı sıra, uluslararası iş yapma kabiliyetine ve insan kaynağına sahiptir. Bizim de artık hedefimiz, dünya liginin üst sıralarında yer almaktır. Bu hedefe, BBVA gibi, başarılı bir bankacılık modelini dünyanın birçok ülkesinde uygulayan global bir oyuncuyla birlikte yürüyeceğiz. Bankamızın müşteri ilişkilerindeki yetkinliğini ve teknolojik üstünlüğünü düşündüğümüzde, iki grubun birlikte büyüme stratejisi örtüşüyor."

Şahenk ayrıca, "BBVA ile güçbirliğimiz, küresel finans sisteminin ekonomik krizin yaralarını iyileştirmeye çalıştığı bir süreçte, ülkemize önemli bir sermaye girdisi de sağlayacak. Türkiye'nin ekonomik ve siyasi istikrarına olan inancı gösteren bu yatırım vesilesiyle, İspanya'nın, ülkemizin Avrupa Birliği'ne entegrasyonunda gösterdiği olumlu yaklaşımın, diğer ülkeler tarafından da güçlü bir şekilde algılanmasına ortam yaratacağını ümit ediyorum." dedi.

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A (BBVA) hakkında

Çok ortaklı ve tek bir hakim hissenin bulunmadığı bir kuruluş olan BBVA, İspanya'nın ikinci büyük bankası konumunda bulunuyor.
Güney Amerika, Meksika, ABD, Portekiz ve Çin'de faaliyet gösteriyor.
Bankanın toplam varlıkları yaklaşık 557 milyar Euro.
105 binin üzerinde çalışanı bulunan banka, sahip olduğu 7.362 şubeyle, 47 milyon müşterisine hizmet veriyor.
BBVA'nın piyasa değeri, 30 Eylül 2010 itibarıyla 37.1 milyar Euro seviyesinde bulunuyor.1

1