Ferit F. Şahenk'e Niğde Üniversitesi'nden 'Fahri Doktora' unvanı

 

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk'e Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür tarafından "Fahri Doktora" unvanı takdim edildi. Üniversite tarafından 5 Kasım Çarşamba günü düzenlenen fahri doktora töreni sırasında Ferit F. Şahenk, Girişimcilik ve Liderlik konusunda bir de konferans verdi. Doğuş Grubu'nun desteğiyle kurulan Niğde Üniversitesi bünyesindeki Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi'nin (TBTF) resmi açılış töreni de aynı gün düzenlendi.

Ferit F. Şahenk'e Niğde Üniversitesi tarafından 5 Kasım Çarşamba günü düzenlenen bir törenle fahri doktora unvanı verildi. Niğde Üniversitesi tarafından düzenlenen törende Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk'e fahri doktora unvanı, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür tarafından takdim edildi. Tören sırasında Girişimcilik ve Liderlik konusunda bir de konferans veren Ferit F. Şahenk; gençlere seslenen konuşmasında "İçinizdeki girişimci ruhun hayal kurmasına, iyi analiz yapmasına, iyi takım oluşturmasına ve kendinize şans vermesine imkan tanıyın" dedi. Ferit F. Şahenk ayrıca, Doğuş Grubu olarak Turizm ve Yeme-içme sektörleri bünyesinde yaptıkları yeni yatırımlar ile Darüşşafaka Doğuş Spor Kulübü bünyesinde gerçekleştirilen projelerin girişimcilik ruhundan beslenerek yürütüldüğünü dile getirdi.

Doğuş Grubu'nun desteğiyle 2013-2014 eğitim öğretim yılında faaliyete geçen Niğde Üniversitesi bünyesindeki Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi (TBTF)'nin resmi açılış töreni de aynı gün gerçekleşti. Açılış töreni sonrasında Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi'ni gezen Ferit F. Şahenk, öğrencilerle sohbet etti. Son yıllarda yatırım yaptığı alanları çeşitlendirerek ülke ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamayı sürdüren Doğuş Grubu, 2013 yılında en büyük sosyal sorumluluk projelerinden birini gerçekleştirerek Niğde Üniversitesi bünyesindeki Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ile Ayhan Şahenk Öğrenci Yurdu'nu eğitime kazandırdı. Doğuş Grubu, sürdürülebilir tarımsal üretim için nitelikli insan kaynağı sağlamak, nüfusunun % 85'i tarım ve hayvancılık ile uğraşan bölgenin kalkınmasını desteklemek ve Türkiye'nin tarım-hayvancılık konusundaki potansiyelinin en etkin şekilde değerlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla Niğde Üniversitesi bünyesinde bulunan Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi'nin kurulmasına destek oldu.

Türkiye'de İngilizce eğitim veren ilk ve tek tarım fakültesi olma unvanı taşıyan Ayhan Şahenk TBTF, Avrupa'nın bu alandaki önde gelen eğitim kurumlarından Wageningen Üniversitesi ile tarım bilimleri ve eğitimi konusunda işbirliği sağlamak amacıyla bir anlaşma imzaladı. Wageningen Üniversitesi, araştırma ve eğitim konularında sağlam uluslararası altyapısı, üst düzey akademik araştırma profili, uygulamalı ve ticaret odaklı araştırma yaklaşımı, dünyanın 100 farklı ülkesinden öğrenci portföyüyle alanında önde gelen üniversiteler arasında yer almaktadır.

Doğuş Grubu'nun desteğiyle kurulan Ayhan Şahenk TBTF, laboratuvarlarındaki 186 farklı cihaz ve ekipman çeşidiyle oldukça kapsamlı bir tarımsal analiz ve araştırma kapasitesine sahiptir. Eğitim binası, son teknoloji cihazlarla donatılmış laboratuvarları ve seçkin akademisyen kadrosuyla Türkiye'deki ziraat fakülteleri arasında öne çıkan Fakülte'de "Bitkisel Üretim ve Teknolojileri", "Tarımsal Genetik Mühendisliği", "Biyosistem Mühendisliği" ile "Hayvansal Üretim ve Teknolojileri" bölümleri yer almaktadır. Fakülte'nin hemen yanındaki 260 dekar uygulama arazisinde öğrencilerin uygulamalı pratik yapabilecekleri dört adet sera ve iki adet prefabrik kabin bulunmaktadır.

Doğuş Grubu tarafından yaklaşık 50 Milyon TL'lik bir bütçe ile yaptırılan Niğde Üniversitesi bünyesindeki Ayhan Şahenk TBTF ile Ayhan Şahenk Öğrenci Yurdu, 2013-2014 eğitim öğretim döneminde faaliyete geçmiştir. Doğuş Grubu ayrıca, Ayhan Şahenk TBTF'de öğrenim gören tüm öğrencilere öğrenim süreleri boyunca eğitim bursu sağlamaktadır.

1

1