Hırvatistan'dan Doğuş'a ödül

 

Hırvatistan'da, her yıl ülke ekonomisine katkıda bulunan iş adamlarına verilen devlet nişanı, bu yıl Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'e verildi. Şahenk, ödülünü Cumhurbaşkanı Ivo Josipovic'ten aldı.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Hırvatistan'ın en önemli devlet nişanlarından birine layık görüldü. Başkent Zagreb'te yapılan törende, Şahenk'e ödülünü Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Josipovic verdi.

"Hırvatistan yıldızı" nişanı ülke ekonomisine katkıda bulunan kişilere veriliyor. Doğuş Grubu'nun Hırvatistan'da marinaları ve otel yatırımları var.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Josipovic, ''Bu ödül Türkiye ve Hırvatistan arasındaki dostluğu sembolize ediyor. Türklerin ülkemize yatırım yapması bizi çok gururlandırıyor'' dedi.

'AB ÜYELİĞİNİZİ DESTEKLİYORUZ' Hırvatistan, geçen yıldan bu yana Avrupa Birliği'nin 28'inci üyesi.

Tören sonrası NTV'ye konuşan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Josipovic, müzakereler için destek sözü verdi: ''Bence Türkiye'nin yeri Avrupa'dır. Devlet politikamız olarak da, Türkiye'nin üyeliğini destekliyoruz. Daha az bir nüfusa sahip olduğumuz için de, Avrupa Birliği ile uyumumuz kolay oldu. Her aday ülke için önemli olan şey, reformları yerine getirmesi. Türkiye bu reformları gerçekleştirebilecek güçte.''

Hırvatistan devlet nişanı daha önceki yıllarda, Türk iş adamları Şarık Tara, Ekrem Deniz ve Çelik Kurtoğlu'na da verildi.

1

1