İbrahim Kutluay ve David Blatt Darüşşafaka Doğuş’un gelecek vizyonunu açıkladı

Basketbola olan yatırımlarını tüm hızıyla sürdüren Darüşşafaka Doğuş Basketbol Kulübü, 100 yılı aşkın geleneğini daha da ileri taşıyarak uluslararası bir marka olma yolunda hedeflerini açıkladı. Konuyla ilgili yapılan basın toplantısında Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, stratejik yönetim anlayışı ve yenilikçi çalışma yöntemleriyle Darüşşafaka Doğuş’u uluslararası arenada Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edecek bir takım haline getireceklerine vurgu yaparak hedeflerinin Euroleague’de başarı elde etmek olduğunu belirtti. Toplantıda, İbrahim Kutluay, kurumsallaşmış profesyonel bir yönetim anlayışıyla, transferlerle ve Doğuş grubundan alınan güçlü desteklerle Darüşşafaka Doğuş’u Avrupa’nın seçkin bir takımı haline getireceklerini vurguladı. Avrupa’da ve Türkiye’de önemli başarılara imza atmayı hedeflediklerini belirten David Blatt ise üstün bir performansla takımın yüksek skorlu, eğlenceli ve yüksek seyir zevki sunan maçlar oynayacağını belirtti.

Son yıllarda Türkiye basketbolunun yükselen takımlarından olan Darüşşafaka Doğuş, uluslararası bir marka olma yolunda atacağı adımları 23 Haziran Perşembe günü Volkswagen Arena’da gerçekleşen bir basın toplantısıyla duyurdu. Darüşşafaka Doğuş İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Kutluay ve Darüşşafaka Doğuş’un NBA’den gelen dünyaca ünlü Baş Antrenörü David Blatt, uluslararası marka olma yolunda oluşturdukları vizyonu, atılan adımları ve hedefleri basınla paylaştı.

Şahenk: “Hedefimiz Euroleague’de başarı”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, kurum olarak Türkiye’nin sportif başarı potansiyeline olan inançlarını dile getirirken açıklamalarına şöyle devam etti: “Türkiye’nin potansiyelinin ortaya çıkarabilmek için yatırımlarımızı spor alanında da tüm gücümüzle sürdürüyoruz. Dünyadaki spor ekonomisine olan katkılarımız devam ediyor. Bu konuyu yalnızca sponsorluk olarak değil Türk sporuna uzun vadeli destek sağlamak için planlı bir vizyonla ele alıyoruz.. Diğer bir deyişle, biz skora değil spora bakıyoruz. Bizim için önemli olan ne kadar fazla sporcu yetiştirdiğimiz ve ülkemizi dünyada nasıl temsil ettiğimizdir. İbrahim ile çalışmak bizim için büyük bir şans. Kendisi Euroleague kupası kazanmış bir oyuncu. Aynı şekilde, yeni baş antrenörümüz David de Euroleague kupası kaldırdı. Şimdi sıra bu kupayı, Euroleague kupasını, Darüşşafaka Doğuş’un kaldırmasına geldi. Hedefimiz Euroleague’de başarı elde etmek.”

İbrahim Kutluay: “100 yıllık geleneğimizi daha da güçlendireceğiz”

Volkswagen Arena’da geniş bir katılımla gerçekleşen toplantıda Darüşşafaka Doğuş’un köklü tarihine vurgu yapan Darüşşafaka Doğuş İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Kutluay, belirledikleri yeni vizyonla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “1914 yılında kurulmuş, 100 yılı aşkın bir geleneğe sahip bir kulübüz. Yalnızca basketbola odaklanmış bir kulüp olarak, son 3 yılda giderek artan başarılara imza atıyoruz. Bizim en önemli şans faktörümüz Darüşşafaka ve Doğuş gibi iki kurumun bir araya gelmesidir. Hem Darüşşafaka hem de Doğuş, spor konusunda tecrübeli ve aynı zamanda uzun dönemli yatırım hedefleri olan kurumlar. Doğuş Grubu’ndan aldığımız güçle dünyada itibarlı spor adamlarına ve spor kurumlarına erişim sağlıyoruz. Volkswagen Arena gibi güçlü yatırımlara imza atarken, yetenekli gençlerin en iyi spor eğitimini almasını sağlıyoruz. Bugün basketbolda bütçemizin önemli bir bölümünü gençleri yetiştirmek adına altyapıya ayırıyoruz. Basketbolun geleceği gençlerde ve bu anlayış kulübün tüm üyelerinde yerleşmiş durumda. Gençleri birer profesyonel oyuncu olarak yetiştiriyoruz. Başarımızın bir diğer göstergesi olarak, bu yaz 5 ayrı yaş grubundaki altyapı milli takımlarına ondan fazla oyuncu verdik. Uluslararası bir takım olma yolunda belirlediğimiz hedefler doğrultusunda yatırımlarımızla, transferlerimizle ve profesyonel yönetim anlayışımızla daha da güçleneceğiz.”

Hedef, uluslararası nitelikte bir marka olmak

İbrahim Kutluay sözlerine şöyle devam etti: “Biz uluslararası bir marka olma konusuna öncelikle kurumsallaşmış ve profesyonel bir yönetim anlayışı penceresinden bakıyoruz. Burada önemli bir şansımız da Mithat Demirel. Uluslararası tüm spor takımlarında oluğu gibi, biz de bu konuya titizlikle eğildik ve tüm faaliyetlerimizi ayrı ayrı yönetmeye başladık. Bu yeni anlayışımız çerçevesinde, her departmanın kendine özel hedefleri, sorumlulukları ve yönetim teknikleri var. Farklı yönetim departmanlarımızda farklı hiyerarşik yapılar belirledik ve alışıldık yapının aksine çok daha kurumsallaşmış profesyonel bir yönetim anlayışı benimsedik. Bu anlayışla yatırımlarımızı ve transferlerimizi planlıyoruz. Başarıları ve profesyonellik anlayışı, bizim uluslararası bir takım olma hedeflerimizle büyük bir uyum içinde olan David Blatt ile yaptığımız iki yıllık anlaşma, bu konuda önemli bir atılım oldu. Hedefimiz uluslararası bir marka olmak.”

Önümüzdeki sezonlarda eğlenceli ve yüksek seyir zevki sunan maçlar izleyeceğiz

Euroleague'de “yılın koçu" ödülü alan, Cleveland Cavaliers’ı geçen sezon NBA finaline taşımasıyla da dikkatleri çeken, 2007 yılında Rusya’yı Avrupa Şampiyonu yapan ve 2014’te Maccabi Tel Aviv’le Euroleague’i kazanan, Darüşşafaka Doğuş’un Baş Antrenörü David Blatt, basın toplantısında yaptığı konuşmada bu köklü ve yatırımlarını her zaman sürdüren bir takımda olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Takımın uluslararası standartlarda bir sisteme sahip olması için sunacağı katkılardan bahseden Blatt, A Takımıyla Avrupa’da ve Türkiye’de önemli başarılara imza atmayı hedeflediklerini ve önümüzdeki sezonlarda sergileyeceğimiz üstün performansla yüksek skorlu, eğlenceli ve yüksek seyir zevki sunan maçlar izleneceğini de sözlerine ekledi.

Darüşşafaka Doğuş Hakkında:

Darüşşafaka Spor Kulübü 1914 yılında kurulmuştur. Kulübün 4 Haziran 1951'de faaliyete geçen basketbol şubesi bu sporun Türkiye’de popülerleşmesi ve yıldız oyuncuların yetişmesinde önemli bir rol üstlenmiştir. 1961 ve 1962’de iki kez Türkiye basketbol şampiyonu olan Darüşşafaka aynı zamanda Avrupa kupalarında çeyrek final oynayan ilk Türk takımı unvanını da almıştır.

2013 Eylül ayında Darüşşafaka Cemiyeti, Darüşşafaka Spor Kulübü ve Doğuş Grubu arasında imzalanan uzun süreli bir işbirliği protokolüyle, kulüp Darüşşafaka Doğuş adını almıştır. Bu protokol ile Darüşşafaka Basketbol Takımlarının Darüşşafaka Doğuş Sportif Yatırımlar ve Ticaret A.Ş. yönetiminde "Darüşşafaka Doğuş Basketbol” adı ile ileri başarılara ulaştırılması ve Doğuş Grubu tarafından bir sosyal sorumluluk projesi olarak Darüşşafakalı öğrencilerinin eğitim giderlerine katkıda bulunulması amaçlanmıştır.

Son yıllarda Avrupa’da ve Türkiye’de başarılı maçlara imza atan ve basketbola olan yatırımlarını tüm hızıyla sürdüren Darüşşafaka Doğuş Basketbol Kulübü, uluslararası bir marka olma yolunda hedefler belirleyerek 100 yılı aşkın köklü geleneğini daha da ileri taşımayı amaçlamaktadır.

Darüşşafaka Doğuş Basketbol ile ilgili ayrıntılı bilgi için www.darussafakadogusbasketbol.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

1

1