İstanbul 2020 için Hep Birlikte

Türkiye'nin en büyük markaları adaylık çalışmasına destek olmak için kolları sıvıyor

Türkiye'nin en büyük kuruluşlarından yedisi, ülke tarihindeki ilk Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapmak için yürütülen adaylık çalışması için Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın ev sahipliğinde bugün, Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Digiturk, Doğuş Holding ve Garanti Bankası, Koç Holding ve Yapı Kredi, Sabancı Holding ve Akbank, Turkcell, Türk Hava Yolları, Yıldız Holding ve Ülker olarak desteklerini taahhüt eden firmalar, İstanbul'un 7 Eylül 2013'e kadar sürecek adaylık yarışında, gerekli tüm desteği sağlamak için bir masa etrafında toplandı.

İstanbul'un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına adaylığı, Türkiye'nin 1992 Olimpiyat Kanunu ile başlayan, son yirmi yıla dayanan ve beş adaylığı kapsayan yolculuğunun son evresi. İstanbul'un ilk defa kazanmaya bu kadar yakın olduğu bu süreçte yapılan ortak sponsorluk anlaşması aynı zamanda Türkiye tarihinde herhangi bir spor adaylığına yapılan en büyük özel sektör yatırımı.

İstanbul 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları yolundaki adaylığına verilen bu güçlü destekle ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç şöyle konuştu; "İstanbul, Olimpiyat Oyunları'na 5.kez aday olmuştur. Bu kez oyunları İstanbul'a getirmekte gerçekten kararlı, dikkatli, paydaşlarla ortaklaşa yürütülen, sinerjiye dayalı bir çalışma performansımız var. Tüm sponsorlarımıza bu süreçteki desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum." İstanbul 2020 Olimpik ve Paralimpik Oyunları Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin şehir seçimi kararındaki en etkin kriterin, ülkenin oyunları ne kadar istediği olduğunu belirterek; "Burada tüm muhatapların kararlı duruşu çok önem taşıyor. Kamunun verdiği güvenceler ve yüksek halk desteği bu kararlılığın göstergesidir. Günümüzün en önemli müesseselerinden olan sponsorluğun vaatleri de belirleyici bir unsurdur. Ülkemizdeki reklam verenler listesinin zirvesindeki bu 7 saygın kurumun henüz adaylık aşamasında verdikleri bu koşulsuz destek hiç şüphesiz ülkemiz özel sektörünün bu konudaki kararlılığının en büyük işareti olmuştur." dedi.

Ertan Özerdem; Digiturk Genel Müdürü "Sporun tüm topluma verdiği keyfi, enerjiyi, mutluluğu ve birliktelik duygusunu sonuna kadar hisseden bir markayız"

"Bizi bu projenin bir parçası olmaya teşvik eden ve bugün buraya Türkiye'nin en büyük şirketlerini bir araya getiren Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç'a şükranlarımı sunuyorum. Sayın Bakanımız göreve geldiği ilk günden bu yana Olimpiyatların İstanbul'a gelmesi için büyük çaba sarf etmektedir. Bunun yanı sıra sporun Türkiye'nin dört bir köşesinde farklı dallarda yapılabilmesi için tesisleşmeye ve altyapıya gösterdiği öneme de minnettarız."

Ferit F. Şahenk; Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı "Son on yılda dünyanın önemli birkaç ülkesinden biri Türkiye olmuştur"

"Son on yılda dünyanın önemli birkaç ülkesinden biri Türkiye olmuştur. Ekonomik performansı ile yine dünya ölçeğinde 16. sıraya, Turizm bakımından 6. sıraya yükselerek herkesin kabul edeceği bir büyüklüğe ve güce ulaşmıştır. 2020 Olimpiyatları için genç nüfusu ile de böylesine bir organizasyon için en büyük adaydır ve bunu başaracağından kimsenin şüphesi olamayacağı bir noktadadır."

Ali Y. Koç; Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi "Bu seferberliğin en büyük destekçilerinden biriyiz ve Olimpiyat Seferberliği'ne destek vermekten ötürü gurur duyuyoruz"

"Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak kentin yüz binlerce gönüllüyü seferber edebilmesi gerekiyor. Biz Koç Topluluğu olarak tüm dünyaya İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'na hazır olduğunu anlatmak için başlayan bu seferberliğin en büyük destekçilerinden biriyiz ve Olimpiyat Seferberliği'ne destek vermekten ötürü gurur duyuyoruz."

Zafer Kurtul; Sabancı Holding CEO'su "Türkiye'nin Sabancı'sı" felsefesiyle hareket eden bir topluluk olarak gurur duyuyoruz"

"Dünya'nın en saygın organizasyonlarından biri olan Olimpiyatların adaylık sürecinde ülkemize destek vermekten "Türkiye'nin Sabancı'sı" felsefesiyle hareket eden bir topluluk olarak gurur duyuyoruz. Bu sürecin; sadece iş dünyasının değil toplumun her kesiminin el ele vermesiyle başarıya ulaşacağına inanıyoruz."

Koray Öztürkler; Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, "Var gücümüzle Olimpiyat ateşini ülkemize getirmeyi amaçlıyoruz"

"Maddi desteğin yanı sıra sahip olduğumuz teknolojiyi kullanarak İstanbul 2020'nin bilinirliğini artırmak ve halkımızı spora teşvik etmeye yönelik bir dizi uygulamayı ve organizasyonu hayata geçireceğiz. Turkcell olarak Olimpiyat adaylığı sürecine verdiğimiz desteği sürdürerek var gücümüzle Olimpiyat ateşini ülkemize getirmeyi amaçlıyoruz."

Temel Kotil; Türk Hava Yolları Genel Müdürü

"İstanbul, 2020 olimpiyatlarının en güçlü adayıdır"

"Bünyesinde Asya ve Avrupa'yı buluşturan, Doğu'nun Batısı, Batı'nın Doğusu olarak tabir edebileceğimiz bir konumda bulunan İstanbul, 2020 olimpiyatlarının en güçlü adayıdır. Türkiye'nin bayrak taşıyıcı havayolu olarak, dünya barışına katkısına inandığımız olimpiyat oyunlarının Türkiye'de gerçekleşmesi için bu projenin içinde yer almak bizleri mutlu edecek."

Ali Ülker; Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı "Olimpiyatlar için İstanbul'u desteklemeyi toplumsal bir görev olarak adlandırıyoruz"

"Yıldız Holding olarak misyonumuz topluma olan yükümlülüklerimizi yerine getirmektir. Olimpiyatlar için İstanbul'u desteklemeyi toplumsal bir görev olarak adlandırıyoruz. Çünkü Olimpiyatlar, sadece spor değil, barış, kardeşlik ruhu da taşır. Türkiye'de sporu uzun yıllardır destekleyen bir marka olarak, Türkiye'nin bir spor ülkesi olması, geniş kitlelere yayılması gerektiğine inanıyoruz."1

1