“Kampüste Senfonik Akşamlar” Turnesi’nin bu yılki ilk durağı Sakarya olacak

 

Yürüttüğü sayısız projeyle Türkiye’de kültür-sanatın gelişiminin en önemli destekçilerinden biri olan Doğuş Grubu, Ana Sponsoru olduğu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ile 2009 yılında ilkini gerçekleştirdiği “Kampüste Senfonik Akşamlar” (KSA) projesini bu yıl yine farklı Anadolu şehirlerine taşıyor. CSO, Kampüste Senfonik Akşamlar turnesinin ilk konseri 24 Kasım Pazartesi günü saat 19.30’da Sakarya Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenecek.

CSO, bugüne kadar gitmediği Anadolu’daki illerine giderek, bu illerde bulunan üniversiteler aracılığıyla gençlere ve bölge halkına klasik müziği sevdirmeyi hedeflediği turne kapsamında, bu yıl 5 il ziyaret edecek. Ziyaret edilen tüm illerde yoğun ilgi gören ve bu yıl 24-29 Kasım tarihleri arasında ücretsiz düzenlenecek turne kapsamında ilk olarak Sakarya Üniversitesi’ndeki müzikseverlerle buluşulacak. CSO, turneye Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Sinop Üniversitesi ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde devam edecek. Bu yıl Ankara’ya gelişinin ve Cumhurbaşkanlığı makamı bünyesine alınmasının da 90. yılını kutlayan CSO’nun, Kampüste Senfonik Akşamlar projesi ile toplamda 5 bin’i aşkın müziksevere ulaşması hedefleniyor.

Çok sesli evrensel müziğin Türkiye’de yaygınlaştırılması için çeşitli projeler üreterek, klasik müziğin daha fazla insan tarafından tanınıp sevilmesini amaçlayan Doğuş Grubu, 2007 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzaladığı protokolle başlayan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ana sponsorluğu kapsamında, CSO ile birlikte yürüttüğü “Kampüste Senfonik Akşamlar” turnesinin beşincisini Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki üniversitelerde gerçekleştiriyor.

Dünyada bugüne kadar kesintisiz devamlılık sağlamış, en köklü senfoni orkestralarından biri olan CSO, Doğuş Grubu ve üniversiteler iş birliği ile 24-29 Kasım tarihleri arasında 5 şehirde konser düzenleyecek. Etkinlik süresince, Batı Karadeniz Üniversiteleri’nde öğrenim gören gençler ve bu şehirlerde bulunan klasik müzik tutkunları ile buluşacak. Doğuş Grubu, CSO’yu daha önce ziyaret etmediği ya da uzun süre önce ziyaret etme fırsatı bulduğu illerdeki klasik müzikseverlerle buluşturmayı ve bu sayede klasik müziğin ülkemizdeki gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor.

CSO’nun bu yılki ilk durağı Sakarya Üniversitesi

CSO, Kampüste Senfonik Akşamlar turnesine 24 Kasım Pazartesi günü Sakarya Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenecek konser saat 19.30’da başlayacak.

Turne kapsamında 25 Kasım Salı günü Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, 27 Kasım Perşembe günü ise Bartın Üniversitesi ziyaret edilecek. CSO, 28 Kasım tarihinde Sinop Üniversitesi’nde gerçekleşecek konserin ardından, 29 Kasım Cumartesi günü Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde vereceği konserle turneyi noktalayacak.

Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası; Sakarya Üniversitesi’nde gerçekleşecek konserde 3 Tenor olarak tanınan Şenol Talınlı, Ayhan Uştuk ve Aykut Çınar’a eşlik edecek. Ünlü tenorlar konser boyunca dünya klasiklerinden, yerel ezgilerin senfonik uyarlamalarına uzanan geniş bir program sunacak.

Önceki yıllarda turne kapsamında ziyaret edilen 19 ilde, 21 bin aşkın öğrenciyle buluşan projenin bu yılki hedefi 5 bin’in üzerinde öğrenciye ulaşmak…

Konser düzenlenecek iller, mevcut bir senfonik orkestranın olmadığı ve CSO tarafından yakın geçmişte veya şu ana kadar hiç ziyaret edilmemiş olanlar arasından seçildi. Proje kapsamında CSO, şimdiye kadar 19 ilde 21 bini aşkın öğrenciye ulaştı. Bu yıl ise 5 ilde gerçekleştirilecek konserlerle 5 bini aşkın klasik müziksevere ulaşılması hedefleniyor.

Konser salonu yenilenmesi ile başlayan destek devam ediyor

Türkiye’nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kuran, 2005 yılından bu yana, bir marinada gerçekleştirilen ilk ve tek klasik müzik festivali olma özelliği taşıyan D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin kurucu destekçiliğini üstlenen Doğuş Grubu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kasım 2007’de imzaladığı bir protokolle “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Teknik İyileştirme Projesi”ni başlatarak CSO’nun ana sponsoru oldu. Bir yıldan daha kısa bir sürede, Eylül 2008’de projenin tamamlanmasının ardından bina, 10 Ekim 2008 tarihinde sezon açılışı ile yeniden müzikseverlerle buluştu. İyileştirme projesi kapsamında binanın içinden çevre düzenlemesine kadar pek çok alanda yapılan çalışmaların yaklaşık maliyeti 10 milyon TL’dir.

CSO’ya verdiği fiziki iyileştirme desteğinin ardından kuruma olan desteğini sürekli hale getirmeyi amaç edinen Doğuş Grubu, klasik müzik kültürünü büyük şehirlerden Anadolu’ya taşımak ve buradaki gençlere klasik müzik sevgisini aşılamak amacıyla “Kampüste Senfonik Akşamlar” projesini hayata geçirdi. 2009 yılında Konya, Niğde ve Gaziantep illerini kapsayan ilk turne ile 2200 kişiye; 2010’da Kars, Erzurum, Rize, Giresun ve Trabzon’daki konserlerle 5500 kişiye ulaştı. 2010 yılında turneyi ulusal yas sebebiyle erteleme kararı aldı.

Kampüste Senfonik Akşamlar’ turnesi ile 2012 yılında Afyon, Isparta, Burdur, Denizli, Aydın ve Muğla’da verilen konserlerle yaklaşık 6.350 kişiyi klasik müzikle buluşturan Doğuş Grubu, 2013’te ise Yozgat, Nevşehir, Kayseri, Sivas ve Malatya’da gerçekleştirilen konserlerle, 6.500’ün üzerinde müziksevere ulaştı.

1

1