Meraas ve Dubai Holding’in D-Marin işbirliği ile Dubai, lüks yat marinalarının global başkenti olmaya aday

 

Meraas ve Dubai Holding, Dubai’de yer alan dünya standartlarındaki marinaların yönetimi için D-Marin’le iş birliği yapacak. İmzalanan sözleşmeyle yeni küresel yatırımların çekilmesi ve marina sektörünün Birleşik Arap Emirlikleri’nde sürdürülebilir turizme ve GSMH’nin gelişimine katkıda bulunması amaçlanıyor. Yeni iş birliği ile Körfez bölgesinde marinaların geliştirilmesi ve yönetimiyle ilgili giderek artan talebi karşılayarak Dubai’de bölgesel bir merkez yaratmak ve Orta Doğu ve Uzakdoğu marina geliştirme - yönetme fırsatlarını tespit etmek hedefleniyor. Dubai limanındaki marina faaliyete başladığında Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki tekne bağlama yeri ve sayısı ikiye katlanacak. Meraas Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve Dubai Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulla Al Habbai bu yeni iş birliği ile ilgili “Dubai ekonomisini çeşitlendirmeye ve yeni sektörlerin katkısını artırarak sürdürülebilir büyümeyi desteklemeye kararlıyız” derken Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ise “Dubai son on yılda ilham veren bir büyüme hikayesi gösterdi. Bu sözleşme ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde dünya standartlarında marinalar kurmayı hedefliyoruz” dedi.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri, 13 Kasım 2018: Dubai, gelişim gösteren yeni sektörlere yatırım yapan uluslararası şirketleri çekmeye hem yerel hem bölgesel gelişme fırsatlarından yararlanmaya devam ederken lüks marinaların global başkenti olmaya da hazırlanıyor.

Meraas ve Dubai Holding tarafından bugün yapılan açıklamada marina ve destekleyici sektörlerden uluslararası yatırım çekmek ve Dubai’yi lüks yatçılık için tercih edilen uluslararası bir destinasyona dönüştürmek üzere, Doğu Akdeniz’in en büyük marina zincirlerinden biri olan D-Marin ile ortaklık sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

Ortaklık sözleşmesi, Meraas ve Dubai Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ekselansları Abdulla Al Habbai ve D-Marin’in de içinde olduğu Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk tarafından MB92 Grup’ un Barcelona'daki merkezinde imzalandı. Sözleşme, Meraas ve Dubai Holding’in Dubai ekonomisini çeşitlendirmeye ve geliştirmeye katkıda bulunmak, şehrin bölgede ve dünyada önemli bir tatil ve lüks deniz turizmi destinasyonu olarak konumunu ileriye taşıma konusundaki kararlılığını yansıtıyor.

İmzalanan sözleşme kapsamında, Meraas ve Dubai Holding’in geliştirdiği Port de la Mer, Dubai Harbour ve Jumeirah Beach Hotel gibi mevcut yatırımların ve marinaların yanı sıra yapım aşamasındaki diğer marinalarına da hizmet verecek. İş birliği, D-Marin’in MB92 ile ortaklığı kapsamında Barcelona (İspanya) ve La Ciotat (Fransa) şubeleriyle sunduğu hizmetlere benzer biçimde Dubai’deki marinalarda lüks yat ve teknelerin bakım ve onarımı için global standartlarda bölgesel bir merkez kurmayı da amaçlıyor. Sözleşme aynı zamanda, Orta Doğu ve Uzakdoğu’da diğer sektörlere de yayılan daha geniş bir hizmet ve yatırım ekosistemi yoluyla marina yaşam tarzını yeni tekliflerin geliştirilmesi için uzun vadeli hükümler de içeriyor.

Dubai Harbour’un tamamlanmasıyla Meraas, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde 1.100 bağlama kapasiteli en büyük marinanın sahibi ve işletmecisi olacak ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bağlama kapasitesini ikiye katlayacak.

Meraas ve Dubai Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ekselansları Abdulla Al Habbai, D-Marin ile iş birliği hakkında şunları söyledi: “Meraas, Dubai Holding ve D-Marin arasında yapılan bu sözleşme, Dubai’yi önde gelen turizm merkezi konumuna taşımayı hedefliyor. İki şirketin D-Marin gibi global bir oyuncuyla birlikte lüks marina sektörüne yatırım yapma başarısı, Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı ve Başbakanı, aynı zamanda Dubai’nin yöneticisi olan Şeyh Mohammed bin Rashid Al Maktoum’un Dubai’yi önde gelen uluslararası turizm destinasyonu haline getirme ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni dünyanın ekonomisi güçlü ülkeleri arasında konumlandırma vizyonunu da destekliyor. Bu sözleşme, yüksek katma değerli sektörlerde doğrudan yatırım oranlarına sahip olan Dubai’ye yeni yabancı yatırımlar çekmeye de katkıda bulunacak. Bu girişim, Meraas ve Dubai Holding’in Birleşik Arap Emirlikleri'nin ekonomisini çeşitlendirmeyi ve turizmin yanı sıra lüks yatçılık ve deniz taşımacılığı dahil ilgili sektörlerin GSMH’ye katkısını artırarak sürdürülebilir kalkınmayı desteklemeyi hedefleyen 2021 Dubai Planının gerçekleştirilmesine yönelik çabalarıyla da uyumlu. Şirketler böylece Dubai'nin dünyanın en büyük beş turizm, ticaret, ulaştırma ve finans merkezlerinden biri olarak statüsünü de pekiştirmeyi amaçlıyor. Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri'nin zengin deniz mirası sayesinde marina sektöründe cazip avantajlara sahip. D-Marin, bu stratejik sözleşme ile marinaların ve hizmetlerinin geliştirilmesi ve altyapının sağlanması, Dubai'nin dünyadaki yat sahipleri ve kullanıcıları için favori bir destinasyon olarak varlığını geliştirmek için uzmanlığından da yararlanacak”.

Bu ortaklığın bir parçası olarak D-Marin, marinaların rekabetçi bir maliyetle inşa edilmesi, teknik ve tasarım yönleri için danışmanlık hizmetleri sunarak marinaları yönetmeye odaklanacak. Dubai'de kurulacak yerel operasyonla, şirketin Güney Doğu Avrupa ve Doğu Akdeniz bölgesindeki mevcut faaliyetleriyle entegrasyonunu da sağlayacak. Şirket, pazarlama ve reklam desteğinin yanı sıra üst yönetim ekibinin birikim ve deneyimiyle en iyi uygulamalarını da sunacak. İş birliği, uluslararası tekne ve yat sahiplerine ve kullanıcılarına dünya standartlarında hizmetler sunmayı ve Dubai'nin bu sektör için küresel bir merkez olarak konumunu güçlendirmeye katkıda bulunan denizcilik aktiviteleri, tekne yarışları ve diğer deniz etkinlikleri için bir takvim oluşturmayı hedefliyor.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, şöyle konuştu: Dubai, geçtiğimiz yıllarda ilham veren bir hikaye haline geldi. Doğuş Grubu olarak, 2011 yılından bu yana gayrimenkul ve yeme-içme yatırımlarımızla Dubai’de aktif olarak büyümeye devam ediyoruz. Dubai’nin bu zamana kadar bizlere sunduğu imkânlar için müteşekkiriz. Bu işbirliği ve Dubai'deki bölgesel merkezimiz aracılığıyla, bu şehrin uzun vadeli potansiyeline yatırım yapacağız. Körfez bölgesindeki marinaların yönetim ve geliştirilmesine yönelik fırsatlardan yararlanmayı dört gözle bekliyoruz.

Şahenk sözlerine şöyle devam etti: “Bu sözleşme, D-Marin'in küresel ölçekte başarıyla büyüdüğünü kanıtlıyor. Meraas ve Dubai Holding ile ortaklığımız, Birleşik Arap Emirlikleri'nde dünya standartlarında marinalar yaratmak için enerjimizi birleştirecek. Tüm taraflar arasındaki iş birliğine olumlu katkıda bulunacağına, ivme ve güç kazandıracağına inandığımız bu ortaklığın öneminin bilincindeyiz. Meraas ve Dubai Holding'e, bize duydukları güven için teşekkür ediyor, bu ortaklığı pek çok başarıyla taçlandıracağımıza inanıyoruz.”

Marinalarda bağlama yeri, lojistik, bakım ve yönetim gibi ihtiyaçları olan yatçılık pazarında yüksek harcama oranları söz konusu olurken uluslararası turizmde yat ve lüks teknelere talep artmaya devam ediyor. Bu durum aynı zamanda lüks tekne sahiplerini turizm ve yatırım için çekmeye de katkıda bulunuyor.

Bölgeden gelen talep artmaya devam ederken Birleşik Arap Emirlikleri’nde daha fazla marinaya ihtiyaç duyuluyor. Frost & Sullivan’a göre, küresel gezi amaçlı tekne pazarının 2018 yılında yaklaşık 23 milyar $ değerinde olması bekleniyor. Küresel danışmanlık ve araştırma firması, bir süre önce yayımlanan bir raporunda pazarın 2022 yılına kadar 28 – 30 milyar $ arasında artacağını öngörüyor.

Sektörün Dubai'de dikkat çekici bir şekilde gelişmesiyle birlikte Birleşik Arap Emirlikleri, yaşam tarzı için dünya çapında tercih edilen bir destinasyon ve lüks yaşam arayışıyla dünyanın her yanından gelenler için ideal bir yer olarak konumlanıyor. Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki denizcilik sektörünün toplam değerinin 2018 yılı sonu itibarıyla 66 milyar $’a ulaşması beklenirken gezi amaçlı tekne sektörünün değeri 1,3 –1,5 milyar $ arasında değişiyor. Birleşik Arap Emirlikleri, bu yıl yerel olarak imal edilen, toplam 611 metre uzunluğundaki 14 yeni lüks yat projesiyle gezi amaçlı denizcilik sektöründeki lider konumunu pekiştirerek dünyada 9. sırada yer alıyor.

Körfez ülkelerinde ve genel olarak Orta Doğu'da marinalara duyulan ihtiyaç giderek artıyor. Dünya yat filosunun yüzde 13'ünü temsil eden bölge, 40 metreden uzun bağlama mesafesi gerektiren 205 lüks yatla bu segment için önemli bir pazar oluyor. Bölge, Süper Yat Üreticileri Derneği (Superyacht Builders Association -SYBA) tarafından yayımlanan yakın tarihli bir rapora göre son üç yılda dünyadaki lüks yatların sayısının yüzde 7 oranında artmasına katkıda bulunuyor.

Meraas Hakkında

Meraas, Dubai ve BAE’nin insanlar için daha iyi yaşanılan, çalışılan ve eğlenilen bir yer haline getirme amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Yeni nesil fikirlerin, iş kollarının ve toplulukların tutunabileceği yaratıcı kentsel kültürü teşvik etmek için çalışıyor. Yatırımlarını gıda, perakende satış, konaklama, catering, sağlık, eğitim gibi farklı sektörler içinden gelen ve büyüyen jenerasyonlara daha iyi bir gelecek sağlama amacıyla yönetiyor. City Walk, The Beach, Boxpark, Last Exit, The Outlet Village, Kite Beach, Al Seef, La Mer, The Yard ve Bluewaters gibi mekanlar sayesinde sosyalleşmek, keşfetmek, öğrenmek, oyun oynamak, yaratmak ve yenilik yapmak isteyen toplulukları buluşturuyor.

Daha detaylı bilgi için iletişim:

Mathilda Saad

PR ve İletişim Sorumlusu

E-posta: mathilda.saad@meraas.ae

Reem Abi Ali

APCO Worldwide

E-posta: meraascorp@apcoworldwide.com

Dubai Holding Hakkında

Dubai Holding, 12 ülkede 20,000’in üzerinde çalışanıyla hizmet veren büyük bir yatırım şirketidir. 2004 yılında kurulan Dubai Holding, bugün Dubai’nin petrol üretimi haricindeki turizm, konaklama, catering, gayrimenkul, medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, eğitim, tasarım, ticaret, vb. sektörlerin güçlü gelişimini destekleyen 130 milyar AED’lik aktif portföy yönetmektedir.

Portföyleri arasında Dubai’nin en başarılı 11 iş topluluğunu yöneten TECOM Grup, 8 farklı ülkede 9 yerde 19 otelin yönetim ve işletimini sağlayan bir otelcilik kolu olan Jumeirah Grup, Dubai’de tamamıyla entegre ve toplumsal olan en geniş kalkınma işi yapan Dubai Properties Grup, yeni aile destinasyonları ve bunun yanı sıra dijital medya iş kolları oluşturmak için stratejik bir plan uygulayan Arab Media Grup, vb. firmalar yer almaktadır.

Dubai Holding’in günümüzde hazırda var olan projeleri emirliklerin marka portföyüne önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Buna, The Lagoons’da fütüristik bir kıyı kenti kurmak için Emaar Properties ile ortak teşebbüs oluşturan Marsal Al Arab, Emirates Towers Business Park ve Dubai Creek Harbour da dâhildir. Dubai Holding, Dubai’nin ekonomik çeşitlendirme stratejisi ve Turizm 2020 Vizyonu, Dubai İnovasyon Stratejisi ve Dubai Sanayi Stratejisi, vb. girişimleri üzerinde etki edici bir role sahiptir.

D-Marin Hakkında

Doğuş Grubu bünyesinde hizmet veren D-Marin, bu sektörde standartları belirleyen marka yaratmak amacıyla kurulmuştur.

D-Marin; İyon, Ege ve Adriyatik denizlerindeki benzersiz 11 marinasıyla, Doğu Akdeniz Çanağı’nın en büyük marina zincirlerinden biri olarak rekreasyonel yatçılığı teşvik etmekte, sunduğu altyapısıyla doğal su yollarına erişim sağlamakta ve ekonomik olarak da yerel istihdama ve büyümeye hizmet eden sürdürülebilir faaliyetler göstermektedir.

Grup, faaliyetlerine D-Marin Turgutreis ile 2003 yılında başlamış, 2009 yılında D-Marin Didim ve 2010 yılında da D-Marin Göcek ile Türkiye'deki marina ağını genişletmiştir.

D-Marin, 2009 yılında yurtdışına açılarak Šibenik’te bulunan D-Marin Mandalina ile Hırvatistan’da faaliyetlerine başlamıştır. Nisan 2012’de Hırvatistan’ın en büyük marinası D-Marin Dalmacija ve butik marinası D-Marin Borik gruba dahil olmuştur.

D-Marin, Aralık 2012'de Lamda Development ile imzalamış olduğu ortaklık anlaşmasıyla, dünya standartlarında bir süperyat marinası olan Flisvos Marina’yı ve Kiriacoulis Mediterranean Cruises Shipping ile kurduğu ortaklık neticesinde, Yunanistan’da bulunan Gouvia, Lefkas ve Zea marinalarını bünyesine katmıştır. D-Marin son olarak, Ocak 2018’de imzalanan yönetim sözleşmesi ile Karadağ’da bulunan Portonovi Marina’nın işletmeciliğini üstelenmesiyle toplam bağlama kapasitesini 8.471’e çıkartmıştır.

Aralık 2015'te, MB'92 ile Barcelona'da yapılan ortaklık anlaşmasıyla yatçılık sektöründe, süperyatlara verdiği bakım ve onarım hizmeti ile faaliyet alanını genişletmiş, Nisan 2017'den itibaren, Fransa'daki 200 metre uzunluğundaki rıhtımı ile Blohm + Voss La Ciotat ve Ekim 2017’den itibaren Compositeworks, süperyat bakım ve onarımında 25 yıllık tecrübe ve bilgiye sahip MB92 tarafından yönetilmeye başlanarak D-Marin ailesine katılmıştır.

Doğuş Grubu Hakkında

Modern hayatı şekillendiren yeni keşiflerin öncülüğünü üstlenerek daha iyi bir yaşamın standartlarını oluşturmak için çalışan Doğuş Grubu, 1951 yılında kuruldu. Otomotiv, inşaat, medya, turizm ve hizmetler, gayrimenkul, enerji ve yeme-içme olmak üzere yedi sektörde faaliyet gösteren Doğuş Grubu ayrıca, mevcut hizmet verdiği sektörlerin yanı sıra teknoloji, spor ve eğlence alanındaki yeni yatırımlarıyla da büyümesini sürdürüyor. Grup 300’ün üzerindeki şirketi ve 35 bini aşkın çalışanıyla 4 kıtada, 25 ülkede, müşterilerine üstün teknoloji, yüksek marka kalitesi ve dinamik bir insan kaynağı ile hizmet veriyor.

Doğuş Grubu, otomotiv sektöründe Volkswagen AG ve TÜVSÜD, medya sektöründe Condé Nast (Vogue, GQ), turizm sektöründe Hyatt International Ltd., yat ve gemi işletmeciliği sektöründe Latsis Group, Kiriacoulis Group ve the Adriatic Croatia International (ACI), marka çatısı altında yeme-içme ve eğlence sektöründen Coya, Roka, Zuma ve Oblix, vb. markaları barındıran International Azumi Group ve e-ticaret sektöründe ise the South Korean SK Group gibi dünya çapında önemli role sahip firmalarla günümüzde ortaklık ve işbirliğini sürdürmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için iletişim:

Meri MatešićSičić

İletişim ve Pazarlama Sorumlusu, Doğuş Grup - Hırvatistan

Eposta: mmsicic@dogusgroup.hr

1

1