Şahenk İnisiyatifi’nden Göbeklitepe’ye 15 milyon doları aşan yatırım

 

Ferit F. Şahenk’in vizyonuyla kurulan Şahenk İnisiyatifi, sadece ilk aşama için 15 milyon doları aşan Göbeklitepe yatırımını Dünya Ekonomik Forumu’nda duyurdu. Ferit F. Şahenk konuyla ilgili yaptığı açıklamada insanoğlunun bilinen en eski anıtına destek olmaları çağrısında bulundu.

Yaklaşık 12 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülen, önemli bir inanç merkezi niteliğindeki Göbeklitepe’ye ilişkin bulgular gün ışığına çıkarılıyor. Göbeklitepe’de elde eden buluntular, arkeoloji tarihine damgasını vuracak veriler sunuyor. Şahenk İnisiyatifi*, dünyanın en eski arkeolojik keşfi Göbeklitepe’ye ilk aşama için 15 milyon doları aşkın yatırım yapıyor. Göbeklitepe’nin dünya lansmanı, Davos’ta yapılan Dünya Ekonomik Forumu’nda, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk ev sahipliğinde düzenlenen bir gala etkinliğinde gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Şahenk İnisiyatifi tarafından hayata geçirilen 20 yıllık yatırım programı kapsamında, insanlığın ilk gelişimine dair bugüne kadar bilinenleri kökünden değiştiren erken Neolitik dönemden kalan bu önemli alanda yürütülecek araştırma ve koruma çalışmaları için Şahenk İnisiyatifi ana sponsor olacak. Şahenk İnisiyatifi, bu tarihi alanın öneminin tam olarak anlaşılabilmesine yardımcı olacak kazıları destekleyecek, ziyaretçiler için dünya standartlarında bir deneyim merkezi inşa edecek ve dünya çapında yürüteceği iletişim çalışmaları ile henüz yeterince keşfedilmemiş bu ikonik yeri global bir marka haline getirerek, ziyarete teşvik edecek.

Davos’ta gerçekleştirilen lansman kapsamındaki davette, dünya liderlerine insanoğlunun bilinen en erken dönem anıtına desteklerini göstermeleri çağrısında bulunuldu. Ayrıca, Göbeklitepe buzdan yapılan bir heykel ile katılımcılara ve dünya basınına tanıtıldı.

Ferit F. Şahenk konuyla ilgili şunları söyledi:

“Dünya liderlerinin bir araya geldiği Davos’taki herkesi, yeni kuşaklara ilham vermek üzere izini bırakmaya davet ediyorum. Tam da bu amaçla yola çıkan Şahenk İnisiyatifi olarak projelerimizi geçmişi korumak, bugün için doğru olanı gerçekleştirmek ve geleceğe yatırım yapmak üzerine kuruyoruz. “Bugün” için yürüttüğümüz “Oyunda Kal” projesinin yanı sıra; “gelecek” için hayata geçireceğimiz “Çocuk Bilim ve Keşif Müzesi” ve “Çocuk Hastanesi” gibi çok önemli projelerimiz var.

Ama şu an burada, “geçmiş” için bulunuyoruz. Göbeklitepe’yi, Türkiye’nin bu çok değerli hazinesini, tüm dünyanın haberdar olmasını sağlamak amacıyla Dünya Ekonomik Forumu’nun merkezine yerleştirdik. Zira; tüm insanlığın ortak değeri olarak kabul ettiğimiz Göbeklitepe ortak tarihimizin sıfır noktasını oluşturuyor. Dördüncü sanayi devriminin eşiğinde bulunduğumuz ve muazzam bir küresel değişimin yaşandığı bir dönemde, yeniden işbirliği yapmamızın zamanı geldi. İşte bu yüzden, Şahenk İnisiyatifi’ni hayata geçirip Göbeklitepe’yi tüm dünyaya daha da yakından tanıtmak amacıyla Davos’u seçtik.”

Türkiye’de ve dünyada insanların yaşamında anlamlı etki yaratmayı amaçlayan, sosyal platform Şahenk İnisiyatifi, 2014 yılında Doğuş Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk tarafından kuruldu.

Şahenk İnisiyatifi ve Göbeklitepe lansmanı ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar ise şunları söyledi:

“Arkeolojik açıdan büyük bir değer ifade eden Göbeklitepe kazı ve araştırma çalışmalarının yürütülmesinde Şahenk İnisiyatifi ana sponsor olarak destek sağlamaktadır. Dünya kamuoyu açısından da önem taşıyan bu örenyerinin sahip olduğu değeri açığa çıkarmak ve uluslararası arenada tanıtımını sağlamak konusunda yaptığımız işbirliği oldukça değerlidir. Çok çeşitli ve zengin bir arkeolojik mirasa sahip bir ülke olarak; bu mirasın korunması ve topluma kazandırılmasının sağlanması için kamu, özel sektör ve sivil toplum olarak işbirliğinde bulunmamız çok önemlidir.

Göbeklitepe keşfedildikçe; yerleşik tarih anlayışımız ve uygarlık tarihine bakışımız da değişmektedir. İnsanlığın ilgisini oldukça çeken Stonehenge’den 7 bin, Piramitlerden 7 bin 500 yıl eski olduğu düşünülen bu alan, insanlık için büyük bir merak konusudur.

Avcı-toplayıcı yaşam biçiminden, dini mekânların biçimlenmesi, tapınak mimarisinin ve sanatın doğuşu, tarım ve hayvancılığa geçiş sürecini anlamamıza önemli katkılar sağlayan Göbeklitepe’nin, ulusal ve uluslararası alandaki çalışmaları Bakanlığımızın öncelikli görevleri arasındadır. Nitekim Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mahir Ünal da göreve gelir gelmez, Göbeklitepe'nin tüm insanlığın ortak değeri olduğunu vurgulamış ve bu nedenle öncelikli olarak korunması yönünde talimat vermiştir.

Kültürel mirasın en iyi şekilde korunarak geleceğe aktarılması, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın en önemli ve öncelikli görevidir. Bu amaçla bilimsel kazı ve araştırmaları teşvik ediyor; mevcut müzelerimizi yenilerken, bir yandan da çağdaş abidevi müzeler inşa ediyoruz. Taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının restorasyon ve konservasyonları için bölge laboratuvarları kuruyoruz. Kazı alanları ve tarihi yerleşim alanlarının restorasyonu, çevre düzenlemeleri ve gerekli güvenlik tedbirleri alınarak bunlardan uygun görülenleri ziyarete açıyoruz. Taşınmaz kültür varlıklarının koruma statülerini belirlemeye yönelik çalışmaları yürütüyoruz. Tüm bu çalışmalar için Bakanlığımız bünyesinde 7 bin 500 dolayında personel istihdam ediyor ve yıl bazında yaklaşık 150 milyon ABD doları kaynak kullanıyoruz.”

Göbeklitepe hakkında:

Göbeklitepe, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Şanlıurfa’nın yaklaşık 12 kilometre kuzeydoğusunda bulunan bir dağ sırasının tepesinde bulunan bir arkeolojik hazine ve kazı yeri. Bulunduğu yer itibarıyla da, “Bereketli Hilal” olarak bilinen Fırat ve Dicle Nehirleri ile filizlenen Mezopotamya’nın bir parçası. Bereketli Hilal, tarihteki ilk kentlerin, yazının, uygarlığın başlangıç noktasıdır. Göbeklitepe, insanoğlunun birlikte inşa ettiği bilinen en eski anıtı olması nedeniyle, ilklerin ötesinde, bir anlamda tarihin sıfır noktasını oluşturuyor.

Tapınak benzeri yapılar, üzerine vahşi hayvan resimlerinin kazılı olduğu T-biçimli sütunlardan oluşuyor. Dr. Schmidt, 2014 yılında hayatını kaybedene kadar, bin yılı aşkın bir süre boyunca birbirinin üzerine bu şekilde inşa edilmiş 6 yapıyı gün ışığına çıkarttı. Bugün ise, daha önceki kazı ekibinde yer alan uzmanlarla birlikte Şanlıurfa Müzesi müdürü Müslüm Ercan yönetiminde, Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Lee Clare ve arkadaşlarının yaptığı kazıların halen devam ettiği alanda, küçük bir ziyaretçi merkezi bulunuyor.

1995 yılındaki ilk kazıdan bu yana, küresel ölçekte artarak ilgi gören Göbeklitepe’nin küresel ölçekte tanınması pek çok açıdan önem arz ediyor. Bu amaçla; Şahenk İnisiyatifi’nin ortaklığında sürdürülebilir bir destek programı hayata geçirilecek ve Göbeklitepe’nin dünyaya tanıtılması amacıyla uluslararası ölçekte iletişim çalışmaları gerçekleştirilecek. Göbeklitepe ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen www.zeropointintime.com adresini ziyaret ediniz.

Şahenk İnisiyatifi hakkında:

*Şahenk İnisiyatifi, Türkiye’de ve dünya çapında insanların yaşamında anlamlı etki yaratmayı amaçlayan ve 2014 yılında Doğuş Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk tarafından hayata geçirilen bir sosyal etki platformudur.

İnisiyatif, sosyal projeler geliştirilmesi ve sunulması yoluyla daha güçlü bir toplum ve daha iyi bir dünyadan oluşan olumlu bir miras bırakmaya odaklanıyor. Dünya mirası, gençlik, çocuklar ve iyi yaşlanma da dâhil olmak üzere çok sayıda inisiyatife sürekli destek sağlayarak sosyal değişimin önünü açıyor. İnisiyatifin destek sağladığı en önemli proje, insanlığın sıfır noktası olarak kabul edilen 12bin yıllık kültür mirası olan Göbeklitepe. Türkiye’de sürdürülen çok çeşitli sosyal sorumluluk projelerine ek olarak Şahenk İnisiyatifi, uluslararası alanda da tanınan, gençlerin basketbol yoluyla spora yönelmesini sağlamayı hedefleyen “Oyunda Kal” programını da yurt içinde ve yurt dışında yürütüyor. Şahenk İnisiyatifi’nin gelecek yıllarda hayata geçirilmek üzere “Çocuk Bilim ve Keşif Müzesi” ve “Çocuk Hastanesi” gibi projeleri bulunuyor.

Şahenk İnisiyatifi ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen www.sahenkinitiative.org adresini ziyaret ediniz.

1

1