“Sanata Bi Yer” Seminerleri Başlıyor

Toplumun geleceğine katkı sağlamak hedefiyle “Doğuş’tan İyi Bir Gelecek, Doğuş ile Gelecek” vizyonu altında sosyal sorumluluk projelerini yürüten Doğuş Grubu, Sanata Bi Yer projesiyle kültür ve sanatın gelişimine destek olmayı sürdürüyor. Bugüne kadar 170’in üzerinde öğrencinin 350’yi aşkın çalışmasını sergilemek üzere İstinyePark, bomontiada gibi Doğuş Grubu mekânlarını galeriye dönüştüren Sanata Bi Yer projesi, şimdi de sanatla ilgilenen öğrenciler için ücretsiz seminerler düzenliyor.

Üniversite öğrencilerine çalışmalarını sanatseverlerle buluşturma olanağı sunan ve ikinci yılına giren Sanata Bi Yer projesi, kültür ve sanata desteğini sürdürüyor. Proje kapsamında Kasım ve Aralık aylarında İstanbul bomontiada’da bulunan Atölye İstanbul’da düzenlenecek “Sanata Bi Yer Seminerleri” ile sanat ve sanat dünyasına yönelik pratik bilgiler verilerek öğrencilere katkı sağlanması hedefleniyor.

4 Kasım Cumartesi günü bağımsız sanat yöneticisi, Taner Ceylan Studio menajeri, Artwalk Istanbul Kurucusu, ARD Collection Arşiv ve İletişim Sorumlusu Saliha Yavuz’un konuşmacı olarak katılacağı “Sanatçı ve Diğer Roller, Haklar” başlıklı seminerde; sanat eseri ve üretiminin dışındaki dünyaya ilişkin pratik bilgiler, sanatçının profesyonel hayatta ihtiyacı olabilecek iletişim biçimleri ele alınacak. Saliha Yavuz, 25 Kasım Cumartesi günü ise sanatçının profesyonel alanda ihtiyaç duyacağı dokümanlar, portfolyo ve artist statement yazımına ilişkin bilgi, örnek ve açıklamalarla “Sanatçı Dokümanları ve Portfolyo ” başlıklı seminer verecek. 9 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilecek “Sanat Prodüksiyonu ve Kolektif Sanat Üretimi” başlıklı seminerde de fotoğraf sanatçısı ve sergi tasarımcısı RecCollective kurucularından Sevim Sancaktar, sanat prodüksiyonunda iş yönetim biçimleri ve olanakları ile kolektif sanat üretimine dair bir konuşma gerçekleştirecek. Öğrenciler seminerlere http://www.sanatabiyer.com/ üzerinden ücretsiz katılabilecek.

Sanata Bi Yer Projesi kapsamında bugüne kadar 800’e yakın öğrencinin 2500’den fazla çalışması siteye yüklendi. Resim, fotoğraf, enstalasyon, heykel, baskı-edisyon gibi farklı disiplinlerdeki 350’den fazla çalışma Doğuş Grubu’na ait mekanlarda sergilendi; 60 adet iş sanatseverler tarafından satın alındı.

Proje, MIXX Awards Türkiye Yarışması’nda, “Marka Destinasyon Siteleri ve Mikro Siteler” kategorisinde Gümüş MIXX Ödülü, 14. Kırmızı Ödülleri’nde “Dijital Kategori’de” Başarı Belgesi ve son olarak Kristal Elma Festivali’nde Dijital ve Sosyal Medya Dalında, Websitesi/Hizmet Kategorisi’nde Kristal Elma kazandı.

Saliha Yavuz Hakkında

Artwalk Istanbul’un kurucusu, sanat yöneticisi, küratör ve sanat yazarı olan Saliha Yavuz, Yıldız Teknik Üniversitesi sanat yönetiminden mezun olduktan sonra Galerist, Art ON, Milli Reasürans, Daniel Reich Gallery (NYC), Eczacıbaşı Sanal Müze ve İstanbul Modern’de çalıştı. Aynı zamanda İstanbul Kültür Üniversitesi öğretim görevlisi, Taner Ceylan Studio Koordinatörü, ARD Sanat Koleksiyonu Arşiv ve İletişim Sorumlusu, GriZine.com Kurucu Ortağı ve NEOLA Art Projects ile Arthere İstanbul üyesi olan Yavuz, sanatçı hakları ve belgeleri üzerine çalışıyor, koleksiyonerlere ve sanatçılara yönelik seminerler veriyor.

Sevim Sancaktar Hakkında

1983 İstanbul doğumlu fotoğraf sanatçısı Sevim Sancaktar, Uludağ Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar alanında master programını tamamladı. İstanbul’un yanı sıra Güney Kore, İtalya, Portekiz ve Fransa’da solo ve karma sergilerle izleyici karşısına çıkan sanatçı, görsel sanatlar alanında üretimler yaparak küratöryel projelerde yer alıyor. RecCollective kurucularından olan Sancaktar, Lamarts Sergi Prodüksiyon Atölyesi ve Karşılamalar projelerinde sergi tasarımcısı olarak çalışıyor.

1

1