Uluslararası Klasik Müzik Festivali sona erdi

 

FAZIL SAY VE BORUSAN FİLARMONİ, BİR KEZ DAHA UNUTULMAZ BİR FİNALE İMZA ATTI!

Kurucu destekçiliğini Doğuş Grubu'nun, sanat yönetmenliğini Yücel Canyaran'ın üstlendiği ve bu sene Devlet Sanatçısı ünlü kemancı Suna Kan'ın onur konuğu olarak katıldığı D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, Mısırlı soprano Fatma Said ve piyanist Demet Eytemiz'i gün batımı resitalinde ağırlarken, gece konserinde ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi, ünlü piyanistimiz Fazıl Say ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nı Bodrumlu müzikseverlerle buluşturdu.

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali'nin finalini, şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile gerçekleştiren Fazıl Say, Bodrumlu müzikseverlere unutulmaz bir final yaşattı.

Bodrum Turgutreis'te düzenlenen festivalin kapanış konserinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın eşlik ettiği dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say'ı izlemeye gelen izleyici sayısı yaklaşık 6.500, festivale gelen toplam izleyici sayısı ise yaklaşık 21.000 olarak açıklandı. Festivalde gün batımı ve gece olmak üzere, toplamda 7 konser ve 200'e yakın sanatçı yer aldı. 2 ayrı sahnede kurulan dünya standartlarındaki açık hava ses sistemi ise her yıl olduğu gibi bu sene de sanatçı ve seyircilerden övgü aldı.

Yurt içinde ve yurt dışında kendi alanında öncü organizasyonlardan biri olan DMarin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali'nin kapanış konserinde, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, unutulmaz performanslarından birini Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde gerçekleştirdi. Say ve Borusan Filarmoni'yi bir kez daha Bodrum'da buluşturan festivalde müzikseverler, unutulmaz bir finale tanıklık etti.

D-Marin Turgutreis 9. Uluslararası Klasik Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilen gün batımı resitallerinin sonuncusunu ise 28 Ağustos Çarşamba günü, Mısırlı soprano Fatma Said'i ağırladı. Doğuş Grubu ve Garanti ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 2012 Leyla Gencer Şan Yarışması Birincisi ve Doğuş Grubu Özel Halk Ödülü sahibi Fatma Said, Turgutreis'in eşsiz gün batımı eşliğinde, müzikseverlere unutulmaz bir dinleti sundu.

Seyirci sayısı her yıl artıyor

Bodrum Turgutreis'te düzenlenen festivalin kapanış konserinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın eşlik ettiği dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say'ı izlemeye gelen izleyici sayısı yaklaşık 6.500 olurken, festivale gelen toplam izleyici sayısı ise 21.000 olarak açıklandı. Bu yıl festivalde gün batımı ve gece olmak üzere, toplamda 7 konser ve 200'e yakın sanatçı yer aldı. İki ayrı sahnede kurulan dünya standartlarındaki ses sistemi ise, her yıl olduğu gibi sanatçı ve seyircilerden övgü aldı.

Angela Gheorghiu, açılış konserinde büyüledi

Dünyaca ünlü şef Ramon Tebar yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) eşliğinde sahne alan Angela Gheorghiu, hem kulağa hem göze hitap eden muhteşem performansıyla müzikseverlere unutulmaz bir gala konseri yaşattı. Tenor Teodor Ilincai, gerek Angela Gheorghiu ile düetleriyle gerekse tek başına seslendirdiği aryalarla dinleyenleri kendisine hayran bıraktı. Doğuş Grubu CEO'su Hüsnü Akhan'ın ev sahipliğinde düzenlenen açılış kokteyli ile başlayan geceyi yaklaşık 4.000 kişi izlerken, opera sahnelerinin divası dakikalarca ayakta alkışlandı.

Maxim Vengerov da D-Marin sahnesindeydi

Festival 2. gününde, dünyanın en ünlü yorumcularından biri olan keman sanatçısı Maxim Vengerov'u ağırladı. Bodrum'da ilk kez konser veren Vengerov, Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde, yaklaşık 3.000 izleyiciyi büyüledi.

Daniel Müller-Schott ve Amsterdam Sinfonietta aynı sahnede buluştu

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, üçüncü gecesinde çok özel bir konsere ev sahipliği yaptı. 27 Ağustos akşamı gerçekleştirilen konserde, genç kuşak viyolonsel sanatçıları arasında ilk sıralarda yer alan Alman Daniel Müller-Schott'a; dünyanın sayılı oda müziği orkestralarından biri olan Amsterdam Sinfonietta eşlik etti. Güçlü ve sınırsız tekniğiyle adından söz ettiren Daniel Müller-Schott, Bodrum seyircisinden tam not aldı. Amsterdam Sinfonietta'yla büyük bir uyum içinde başlayan ve biten konser yaklaşık 3.500 kişi tarafından izlendi.

2. gün batımı resitalinde ülkemizin önde gelen flüt sanatçılarından Halit Turgay, çellist Evrim Baştaş ve arp sanatçısı Merve Kocabeyler'den oluşan Apollon Trio sahne aldı. Programda Halit Turgay'ın, büyük şair Cevat Şakir Kabaağaçlı'ya ithafen; D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali için bestelediği "Halikarnas" adlı eserinin dünya prömiyeri de gerçekleştirildi ve büyük beğeni topladı.

Konser gelirleri Tohum Otizm Vakfı ile Bodrum Sağlık Vakfı'na bağışlanacak

Türkiye'nin ilk çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'nı kuran, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nun restorasyonunu gerçekleştiren ve ana sponsorluğunu üstlenen Doğuş Grubu, orkestrayı daha önce hiç ziyaret etmediği Anadolu şehirlerindeki devlet üniversitelerine götürmek ve bu şekilde üniversite öğrencilerine ve yerel toplumlara klasik müziği tanıtmak amacıyla 2009 yılından beri CSO ana sponsorluğu kapsamında, "Kampüste Senfonik Akşamlar" projesini yürütmektedir. Doğuş Grubu, konser gelirleriyle gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk destek çalışmalarına, bu yıl da yerel ve uluslararası çapta devam ediyor. Bu yıl 9.'su düzenlenen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali konserlerinden sağlanan gelirin tamamı, Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı'na bağışlanacak.

1

1