Yılın en büyük çocuk konseri Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleşti

 

Ankara Devlet Opera ve Balesi Çocuk Sanatçıları, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ve TRT Ankara Çocuk Korosu Yılın En Büyük Çocuk Etkinliğinde Buluştu...

Ankara Devlet Opera ve Balesi Çocuk sanatçıları (ADOB), Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) ve TRT Ankara Çocuk Korosu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında bir araya geldi. 23 Nisan Çarşamba günü Ankara Arena Spor Salonu'nda, ücretsiz olarak gerçekleştirilen konserde müzikseverler unutulmaz bir müzik ziyafeti ve görsel şölene şahit oldu. Yaklaşık 12 bin müziksevere ulaşan etkinlikte DÇSO, ADOB ve TRT Ankara Çocuk Korosu dakikalarca ayakta alkışlandı.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Türkiye'nin iki çok kıymetli kurumuyla, Ankara'da çok özel bir etkinliğe imza attı. 2006 yılında Doğuş Grubu bünyesinde kurulan ve Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Türkiye'nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) ve TRT Ankara Çocuk Korosu, Ankara Devlet Opera ve Balesi Çocuk sanatçılarının performanslarıyla, 23 Nisan Çarşamba günü Ankara Arena Spor Salonu'nda uzun süre dillerden düşmeyecek bir etkinlikte buluştular.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen'in üstlendiği ve yaklaşık 90 öğrenciden oluşan DÇSO, 120 kişilik TRT Ankara Çocuk Korosu ile 40 kişiden oluşan ve ünlü baletimiz Tan Sağtürk'le birlikte sahne alan Ankara Devlet Opera ve Balesi Çocuk sanatçılarına eşlik etti. Barış Manço'nun 'Bugün Bayram'ından, Ayten Alpman'ın sesinden zihinlere kazınan 'Memleketim' şarkısına uzanan geniş bir repertuvar ile popüler çocuk eserlerinin koro ve orkestra uyarlamalarına yer verilen konserde, birbirinden özel bale gösterileri de gerçekleşti.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Hakkında;

Doğuş Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, 2006 yılında kuruldu.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen'in yaptığı ve Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türk çocuklarına senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak, çok sesli evrensel sanat müziğini ülkemizde yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

2006 yılından beri Türkiye'nin çeşitli noktalarında konserler düzenleyen DÇSO, 2008 itibarıyla uluslararası platformlarda da Türkiye'yi temsil etmeye başlamıştır.

Turizm Medya Grubu'nun düzenlediği ve 29 ayrı kategoride 230 farklı projenin aday gösterildiği 2013 Ace Of M.I.C.E. (Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions)Ödülleri'nde, "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk" kategorisinde ödül olmaya hak kazanan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası; bugüne kadar, 3 ülke ve 24 ilde gerçekleştirdiği 53 konserle, 40.000'i aşkın kişiye ulaşmıştır.

Orkestra, yurt dışı konserlerine önümüzdeki yıllarda daha fazla ağırlık vererek; Türk çocuğunun çağdaş sesini yurt içinde olduğu gibi yurt dışında ve uluslararası platformlarda da duyurmayı amaçlamaktadır.

DÇSO Eğitmen Kadrosu:

Şef ve Genel Müzik Direktörü: Prof. Rengim Gökmen

Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü

Sosyal ve Psikolojik Danışman: Dr. Erdal Atabek

Türk Tıp Doktoru, Yazar

Yardımcı Şef ve Genel Koordinatör: Oğuzhan Kavruk

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Çello Solisti

Yardımcı Şef: Tolga Taviş

Samsun Devlet Opera ve Balesi Şefi, Besteci

Yardımcı Şef: Hasan Niyazi Tura

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Keman Sanatçısı, Besteci1

1